Jak suszyć kwiaty?

Square
Nareszcie wszystko zaczyna kwitnąć 🙂 to idealny moment, aby zrobić zapasy kwiatów do różnych prac. Jak je zachować? Najlepiej ususzyć, a jak suszyć kwiaty? Poniżej szczegółowe wskazówki.

Jak suszyć kwiaty?

Kwiaty polne są piękne i wiele z nich świetnie nadaje się do suszenia. Poniżej opisuję trzy metody- suszenie w soli, suszenie między książkami i suszenie w bukietach.  dwie metody – suszenie w soli i między książkami. Oprócz wybrania stosownej metody suszenia, ważne jest także, aby zbierać kwiaty w suchy, słoneczny dzień, a nie w czasie deszczu i mieć ze sobą pudełeczko z solą lub książkę…

Suszenie w soli

To metoda suszenie dzięki której możemy uzyskać kwiatki 3D. Zamiast zgniatać kwiaty między książkami, to możemy je zasypać.

Wybieramy sobie pudełko z przykrywką (zabezpieczy od kurzu). Wsypujemy warstwę soli, układamy kwiaty z odciętymi łodygami i zasypujemy kolejną warstwą soli.

Tak trzymamy kwiaty przez dwa-trzy tygodnie. Niektórzy używają piasku, inni kaszy manny, ja zaś jestem z tych, preferujących sól drobnoziarnistą. Tego typu kwiaty pięknie sprawdzają się do robienia biżuterii z żywicy.

Suszenie kwiatów w soli drobnoziarnistej to moja ulubiona metoda. Rośliny nie są tak spłaszczone, jak przy suszeniu zielnikowym (między książkami).
  • Ważne, aby zbierane kwiaty były suche. Nie zbierajcie więc rano, gdy jest rosa ani po deszczu. Poczekajcie, aż słońce wysuszy rośliny.
  • Przy takim upale zebrane kwiaty szybko więdną. Można wziąć pudełeczko i sól na spacer. Zerwane główki kwiatów od razu wbijać w sól, a w domu zasypać do pełna.
  • Czas suszenia to około 2 tygodnie. Taka sól później jest wilgotna i zbita w grudki, ale jaj jej używam do kiszenia ogórków albo do masy solnej.

suszenie kwiatów

Suszenie metodą zielarską

Inną metodą suszenia, jest tak zwana metoda zielarska. Kwiaty wiążemy w bukiet, podwieszamy i suszymy. Tak najczęściej, oprócz ziół, suszymy bukiety róż, czy lawendę. Jednak tutaj nie uzyskamy równych i prostych kształtów.
Dopiero tak, solidnie ususzone kwiaty i liście, możemy wykorzystać do tworzenia zakładek, czy biżuterii 🙂
Oprócz wybrania stosownej metody suszenia, ważne jest także, aby zbierać kwiaty w suchy, słoneczny dzień, a nie w czasie deszczu.
Takie suszone niespłaszczone kwiaty można wykorzystać do tworzenia biżuterii lub różnych kompozycji.

Suszenie metodą zielnikową

Po pierwsze, i najważniejsze, dlaczego kwiaty muszą być suche. Niestety, jeśli użyjemy kwiatów świeżych, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kwiaty nam niestety zgniją.
Świeże kwiaty – stokrotki, maki, niezapominajki, bzy – wyglądają pięknie, aż kusi, aby je raz dwa zalaminować, czy zakleić taśmą klejącą. Za kilka dni, kwiaty bardziej mięsiste zaczną brązowieć niestety. Taka zakładka będzie przedstawiała smutny widok. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać kwiaty suszone.
Kwiaty, układamy na papierze, nakładamy kartkę, starając się ze wszystkich sił, aby płatki równo się rozłożyły… i przykładamy książkami. Im więcej, im ciężej, tym lepiej. I tak trzymamy przez co najmniej dwa tygodnie. Uzyskamy w ten sposób wysuszone dwuwymiarowe kwiaty.
Do tworzenia zakładek do książek, obrazków w ramce świetnie sprawdzą się kwiaty suszone metodą zielnikową.
Wiosna to także dobry moment na zebranie i zaplatanie wierzbowych witek do wianka.
wianek