kwiaty z filcu

Kwiaty z filcu

Dzisiaj na wiosennych warsztatach w Centrum Kultury Wilanów robiliśmy kwiaty z filcu. Były także motylki oraz kwiatowe przypinki. Uczyliśmy się, jak z filcu zrobić kalie, hiacynty, róże, jastruny. Powstały przepiękne kolorowe bukiety i broszki. Takie kwiaty można też wykorzystać do wiklinowych czy styropianowych wianków dekoracyjnych. Poniżej znajdziecie instrukcje krok po kroku.

kwiaty z filcu

Kwiaty z filcu – potrzebne materiały

Klej

W instrukcjach pokazuję, jak zrobić kwiaty z filcu bez szycia i bez użycia kleju na gorąco. Używam taśmy dwustronnej. Taśma jest bezpieczna, ale nie trzyma tak mocno, jak klej i wcale nie tak łatwo ją odkleić 😉 Jednak jest to wersja, którą można zrobić z dużą grupą, na przykład w klasie. Natomiast w warunkach domowych lepiej jest użyć kleju na gorąco. Używam pistoletu do kleju na gorąco z Flying Tiger. Kosztuje chyba 15zł. To mały pistolet całkowicie wystarczający do takich prac. Rozgrzewa się wystarczająco, należy zachować ostrożność pracując z nim gdyż klej jest bardzo gorący. Jednak mimo wszystko nie rozgrzewa się aż tak, jak duże profesjonalne pistolety, co jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, kiedy pracuje się w pobliżu dzieci. Ewentualnie można też używać kleju introligatorskiego (magik), jednak wtedy musimy klejone elementy spinać spinaczami biurowymi na czas wysychania.

Filc

Użyłam sztywnego filcu o grubości 1mm, do kupienia w paczkach w Pepco (10 arkuszy kosztuje 5zł). Dodatkowo wykorzystałam zielony filc samoprzylepny, który wycięty w koronę, może nam zabezpieczyć kielich zrobionego kwiatka.

Druciki

Jako łodygi wykorzystałam druciki florystyczne. To drucik powlekany zielonym plastikiem, na tyle gruby, że utrzyma kwiat, ale elastyczny i można go przeciąć. Na potrzeby naszych kwiatów używałam połówek drucików.

Włochate druciki kreatywne (wyciory) będą zbyt cienkie, aby utrzymać filcowe kwiaty. Można ewentualnie wykorzystać patyczki do szaszłyków.

Jak zrobić kwiaty z filcu – krok po kroku

Hiacynt z filcu

Hiacynt zrobiony jest z 1/4 arkusza A4 (arkusz rozcinamy na pół wzdłuż krótszej krawędzi i jeszcze raz na pół wzdłuż krótszej krawędzi). Naklejamy pasek taśmy dwustronnej. Jeśli jednak będziemy kleić klejem na gorąco, to możemy narysować sobie linię ołówkiem ok. 1,5cm od krawędzi.

kwiaty z filcu hiacynt

Składamy nasz prostokąt na pół i nacinamy dość gęsto. Tniemy tylko do linii taśmy.

kwiaty z filcu hiacynt

Rozkładamy nasz prostokąt. Odklejamy biały papier z taśmy dwustronnej,

kwiaty z filcu hiacynt

Po odklejeniu białej taśmy zostanie nam warstwa klejąca. Składamy nasz prostokąt i sklejamy brzegi. Możemy zamiast taśmy dwustronnej użyć kleju. Jeśli nie skleimy dokładnie, tylko zrobimy minimalne (ok. 1cm) przesunięcie, jak na zdjęciu poniżej, to uzyskamy ładny efekt skręcenia.

kwiaty z filcu hiacynt

Ponownie naklejamy pasek taśmy dwustronnej. Oczywiście zamiast taśmy dwustronnej możemy użyć kleju na gorąco.

kwiaty z filcu hiacynt

Ta warstwa klejąca jest potrzebna, aby łatwiej zakręcić filc wokół patyczka. Jeśli używamy kleju na gorąco, to wystarczy skleić sam początek i koniec filcu z patyczkiem.

kwiaty z filcu hiacynt

Skręcamy teraz filc wokół patyczka. Robimy to pod kątem kierując się w dół patyczka.

kwiaty z filcu hiacynt

Wszystko z czego nie jesteśmy zadowoleni – klejenie kielicha, zbyt grube klejenie, ślady taśmy czy kleju… to wszystko możemy zamaskować liśćmi. Wycinamy dość długie i przyklejamy tak, aby maskowały nam łączenie kielicha z łodygą, ale nie zasłaniały całkiem kwiatka.

Jeśli nie zwiniemy pod kątem, tylko w jednej to uzyskamy coś na kształt gerbery?

Róża z filcu

Róża z filcu to po prostu ślimak 🙂 Możemy wyciąć takiego z profilowanymi płatkami lub płaskiego.

kwiaty z filcu róża

Im dłuższy ślimak, tym większy kwiat.kwiaty z filcu róża

Na środku naklejamy kawałek taśmy dwustronnej, aby przyczepić drucik. Możemy też przymocować go przy pomocy kleju na gorąco.

kwiaty z filcu róża

Okręcamy naszego ślimaka wokół łodygi. Możemy okręcać w jednej linii, ale lepiej żeby nie była zbyt duża, bo będzie trudno ją ładnie przymocować od dołu. Możemy też okręcać stopniowo coraz wyżej.

kwiaty z filcu róża

Na koniec sklejamy końcówkę ślimaka z resztą. Dobrze jest też podkleić ją od dołu.kwiaty z filcu róża

Dół kwiatka maskujemy przy pomocy listków.

kwiaty z filcu róża

kwiaty z filcu róża

Kalia z filcu

Zdecydowanie najprostszy z kwiatków. Potrzebne nam odwrócone do góry nogami serce oraz żółty prostokąt.

kwiaty z filcu kalia

Prostokąt oklejamy wokół łodygi – najlepiej przy pomocy kleju na gorąco lub magik (wtedy spinamy spinaczem do czasu wyschnięcia).

kwiaty z filcu kalia

Z jednej strony serduszka naklejamy taśmę dwustronną lub używamy kropli kleju na gorąco.

kwiaty z filcu kalia

Następnie zawijamy serce wokół łodygi.

kwiaty z filcu kalia

Możemy też zrobić wersję czerwoną lub …biało – czerwoną 🙂

kalia z filcu

Jastrun z filcu

Zdecydowanie najbardziej pracochłonny z kwiatków. Wycinamy 11 niewielkich płatków oraz nacinamy prostokąt tak, aby powstały pręciki w środku kwiatka.kwiaty z filcu jastrun

Oklejamy drucik pręcikami. Natomiast płatki naklejamy na pasek taśmy dwustronnej. Odklejamy biały pasek papieru z taśmy i zawijamy ją wokół żółtego środka.

kwiaty z filcu jastrun

kwiaty z filcu jastrun

Wystającą taśmę dwustronną możemy zamaskować koroną z zielonego filcu. Użyłam mocnego samoprzylepnego.kwiaty z filcu jastrun

Na koniec doklejamy liście.

kwiaty z filcu jastrun

Broszka z kwiatami z filcu

Kiedy już mamy opanowane robienie kwiatów, to możemy użyć ich także do dekoracji – na przykład tworząc broszkę.

broszka z kwiatami z filcu

Do kółka z filcu mocujemy przypinkę do broszek.

broszka z kwiatami z filcu

Skręcamy żółte pręciki jak przy hiacyncie. Skręcamy niebieskiego ślimaka, jak przy róży. Z boku doklejamy małe liście i białe płatki. W środek możemy wkleić pompony. Od dołu sklejamy z podstawą broszki przy pomocy kleju na gorąco.

broszka z kwiatami z filcu

Ta dam, gotowe i muszę przyznać, że przyjemnie to wyglądało 🙂

broszka z kwiatami z filcu

A tu mini broszka 🙂 Czyż to nie uroczy pomysł na prezent…broszka z kwiatami z filcu

No Comments

Leave a Comment