Słodkie kotki z masy solnej

Square

W tym roku nasze walentynkowe zajęcia wypadły zdalnie. Tak więc i zdalnie robiliśmy masę solną. To jest rzecz, którą zawsze można zrobić – składniki mamy w domu lub możemy wszędzie dostać. Ponieważ blisko Walentynek jest Dzień Kota (17 lutego), to robiliśmy słodkie kotki z masy solnej.

Jak zrobić masę solną?

Potrzebne będą:

  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka mąki
  • pół szklanki wody

Jeśli chcemy mieć większą ilość masy to odpowiednio zwiększamy ilość składników zachowując odpowiednie proporcje. Czyli 1 część soli na 1 część mąki i na pół części wody.

Mieszamy mąkę z solą. Wygodnie jest to robić w dużej misce. Kiedy suche składniki są już wymieszane, to stopniowo dodajemy wodę i mieszamy łyżką. Jeśli ktoś ma delikatne lub podrażnione dłonie, to do procesu mieszania lepiej wykorzystać właśnie łyżkę lub rękawiczki, bo sól szczypie. W przypadku, gdy masa nie klei się wystarczająco, to dodajemy dalej wodę. Może też się zdarzyć, że będzie za bardzo się kleić, to można podsypać ją mąką.

Na koniec dobrze jest ją wyrobić w rękach. Masa nie wysycha szybko w przeciwieństwie do zimnej porcelany. Jeśli nie zużyjemy całej, to przez 48h możemy ją przechowywać w lodówce i wykorzystać później.

Do masy solnej można dodawać barwniki, a można też malować ją farbami lub flamastrami po wyschnięciu.

Masę solną można zostawić do wyschnięcia w suchym i ciepłym miejscu, w zależności od grubości schnie kilka dni.

Można też ją wypiec w piekarniku – najlepiej według zasady niższa temperatura – dłuższy czas, wtedy nie popęka. Czyli można ją piec w 80 stopniach godzinę, zostawić w ciepłym piekarniku i jeśli po dwóch godzinach nadal jest mokra, to powtórzyć.

Słodkie kotki z masy solnej

Na filmiku wszystko jest pokazane krok po kroku. Przyda nam się serduszko – foremka do ciastek lub szablon wycięty z papieru. Jeśli chcemy zrobić z serduszka kotka, to wykrawamy serduszko z ciasta. Następnie palcami wyciągamy/szczypiemy uszka. Możemy wykałaczką narysować szczegóły lub ulepić kuleczki i przykleić jako oczka i nos.

Jeśli chcemy zrobić kotka z serduszkiem, to robimy placek w kształcie gruszki 😉 szczypiemy uszka, robimy oczka i buźkę jak wyżej. Z ciastka wykrawamy serduszko i naklejamy na kotka, doklejamy łapki i ogonek.

Kotki utrwalamy przez suszenie np. w piekarniku i możemy je pomalować.