Dokarmianie ptaków

Square

Dokarmianie ptaków to temat, który w tym roku wrócił. Tak samo jak wróciła zima, z temperaturą -19 stopni i ze śniegiem, który leżał dłużej niż dwa dni. Ptaki, powinniśmy dokarmiać zimą, ale pod kilkoma warunkami.

Dokarmianie ptaków

Kiedy?

Zimą, kiedy jest mróz lub śnieg. W takich warunkach ptaki mają trudności ze zdobywaniem pożywienia. Kiedy zaczęliśmy ptaki dokarmiać, to powinniśmy robić to regularnie, dopóki panują trudne warunki. Zwierzęta się przyzwyczają i będą wracać po jedzenie. Natomiast, gdy trudne warunki ustaną, musimy przerwać dokarmianie. W przeciwnym wypadku ptaki przyzwyczają się i nie będą samodzielnie zdobywać pożywienia.

Gdzie?

Dokarmiamy w czystym i bezpiecznym miejscu. Karmnik należy czyścić z niezjedzonych resztek, aby nie rozwijały się w nich drobnoustroje chorobotwórcze. Miejsce powinno być tak wybrane, aby drapieżniki nie mogły zaatakować ptaków.

dokarmianie ptaków

Czym?

Dokarmiamy ptaki nasionami i tłuszczem. Jeśli nie wiemy, co kupić, to zawsze najłatwiej i najbezpieczniej kupić jest słonecznik. Ziarna mogą być łuskane lub niełuskane, ale najważniejsze, aby nie były solone. Oprócz słonecznika, łatwo jest kupić ziarna kukurydzy (sprawdźcie, czy nie mają dodatku tłuszczu lub soli). W sklepach zoologicznych można kupić także proso lub mieszanki ziaren do dokarmiana ptaków dzikich.

Nie dajemy ptakom resztek naszego jedzenia. Nie dajemy ptakom chleba. Chleb im szkodzi, powoduje choroby, w tym chorobę znaną pod nazwą „anielskie skrzydło”, która uniemożliwia ptakom wzbicie się w powietrze.

kule dla ptaków

Kule dla ptaków

Oprócz nasion, możemy dać ptakom kawałek słoniny. Możemy wykorzystać smalec lub masło orzechowe (bez soli i cukru) do zrobienia kul lub innych zawieszek. Mieszamy ogrzany smalec lub masło orzechowe z nasionami. Dodajemy nasiona dopóki nasza masa jeszcze się klei. Oklejamy ją wokół sznurka formując kule. Schładzamy i możemy wieszać na zewnątrz. To ważne, aby nie używać siatek do wieszania kul – w oczka siatek zaplątują się ptasie nóżki. Ptaki skazane są wtedy na powolną śmierć w męczarniach. Jeśli zobaczycie gdzieś wiszące siatki, to odcinajcie je i wyrzucajcie do śmieci.

dokarmianie ptaków

Zamiast lepić kule, możemy naszą masę włożyć do pojemnika albo do kubka i zawiesić na drzewie. Możemy także włożyć ją do wydrążonego jabłka, pomarańczy, czy kokosa.

Na zajęciach z dziećmi lepimy takie kule, ale na zajęciach zdalnych… skupiliśmy się na rysowaniu ptaków i sposobach ich dokarmiania. To już następnym razem.