Świąteczny skrzat z gipsu

Square

Były już skrzaty z materiału, czas więc na świątecznego skrzata z gipsu. Tym sposobem możemy też zrobić gipsowego bałwanka lub figurkę Mikołaja. Wykonanie jest dość proste, a materiały niezbyt drogie. Gotową figurkę możemy pomalować farbami, polakierować lub zostawić tak jak jest.

Świąteczny skrzat z gipsu

Taki gipsowy skrzat lub bałwanek to świetna dekoracja świąteczna lub pomysł na oryginalny własnoręcznie robiony prezent.

Potrzebne materiały

  • gips (może być gips modelarski do kupienia w papiernikach),
  • bandaż gipsowy (opaska gipsowa) – do kupienia w aptece,
  • cienkie rajstopy lub pończocha.
  • miękki drucik,
  • miska.

Świąteczny skrzat z gipsu krok po kroku

Choć wykonanie jest dość proste, to niektóre punkty mogą wydać się zastanawiające. Dlatego, jeśli nie masz pewności, jak zrobić świątecznego skrzata z gipsu, to zapraszam Cię na film Świąteczny skrzat z gipsu

Najpierw przygotowujemy nasze miejsce pracy. Choć wykonanie gipsowego skrzata czy bałwanka nie jest trudne, to robi się przy tym spory bałagan.

Najlepiej zabezpieczyć stół ceratą lub folią, a na ręce można założyć rękawiczki.

Następnie przygotowujemy gips. Należy postąpić według instrukcji na opakowaniu. Jeśli robimy odlewy w foremkach, to przygotowujemy rzadki gips, aby łatwo i dokładnie rozlał się po całej powierzchni. W przypadku figurek robionych w rajstopach gips musi być nieco gęstszy. Czyli w tym przypadku dajemy nieco mniej wody niż wynika to z instrukcji. Gips musimy dobrze wymieszać, a później poczekać, aż zacznie gęstnieć.

Gęsty gips wlewany do nogawki rajstop. Formujemy kulę, zakręcamy drucik, nalewamy drugą mniejszą porcję. Na tej drugiej kuli zakręcamy drucik – to będzie nos. Zdejmujemy drucik i łączymy obie kule. Zdejmujemy naszą rajstopową foremkę. Jeśli gdzieś nam się wkleiła między gips, to rozcinamy ją nożyczkami. Każdą nierówność, dziurę, możemy zakleić odrobiną gipsu (wystarczy rozrobić odrobinę proszku z wodą).

Następnie z bandaża gipsowego robimy czapeczkę i szalik.

Gotowe figurki możemy pomalować na przykład farbami akrylowymi.

Gipsowy skrzat – instrukcja filmowa

Opis brzmi zawile? Zajrzyj na kanał Centrum Kultury Wilanów, dla którego nakręciłam filmik. To instrukcja krok po kroku – jak zrobić świątecznego skrzata z gipsu.