Kolory ciepłe i zimne – rysujemy

Square

Ostatnio z młodszymi dziećmi uczyliśmy się o kolorach. O kolorach lekcji będzie wiele, więc kiedy już podział na kolory podstawowe i pochodne mieliśmy za sobą, to przeszliśmy do podziału na kolory ciepłe i zimne.

Podstawą lekcji o kolorach jest… koło kolorów.

koło kolorów

Na tym etapie, czyli pracy z najmłodszymi używam słowa kolor. Nie wprowadzam rozróżnienia na kolor i barwę.

Kolory ciepłe i zimne

Oczywiście zdjęcie ogniska, czy zachodu słońca w przypadku kolorów ciepłych, działa na wyobraźnię. Tak samo jak zdjęcie lodowca na oceanie.

Kolory ciepłe i zimne – czy występują w bajkach? Lubię odniesienia do rzeczy dzieciom bliskich. Kiedy mogę, to sięgam po bajki i ulubionych bohaterów. Poprosiłam dzieci, żeby przypomniały sobie postaci z bajek, które w tych kolorach są narysowane. W kolorach ciepłych mamy Vaianę, Lwa z Króla Lwa, czy Annę z Krainy Lodu. W kolorach zimnych oczywiście padło na Elsę, zimową wróżkę, Kopciuszka w sukni balowej… Obie bohaterki Krainy Lodu przydały nam się także do omówienia kolorów kontrastowych. Kadry z filmu Kraina Lodu II, gdzie Elsa jest w jesiennej puszczy, bardzo wyraźnie pokazały nam jak te kolory się dopełniają.

Do części praktycznej wykorzystałam myśl Paula Klee, że „linia to kropka, która wybrała się na spacer”. Na filmiku zobaczycie w jaki sposób rysowaliśmy nasz krajobraz z wykorzystaniem kolorów ciepłych i zimnych. I jak postanowiliśmy wykorzystać kolory dopełniające. Była zabawa, bo kropka „wyszła z domu, ale zapomniała maseczki, więc wróciła, poszła do sklepu, ale zakręciła po drodze…”Potem ten spacer pokolorowaliśmy właśnie wykorzystując podział na kolory ciepłe i zimne.