Szyjemy dynie

Square

W tym roku sezon dyniowy świętujemy inaczej. Bez dużych imprez, warsztatów wycinania… ale za to w mniejszym gronie w Centrum Kultury Wilanów wykorzystaliśmy motyw dyniowy do nauki szycia. Nie było lekko, ale walczyliśmy igłą i nicią do końca. Szyjemy dynie ze starszymi dziećmi i szyjemy dynie z przedszkolakami na dwa różne sposoby.

Szyjemy dynię przypinkę

szyjemy dynię

Niby prosta sprawa, ale jeśli to pierwszy raz z igłą i nitką, to spokojnie liczmy godzinę pracy.

Najpierw odrysowujemy dynię na filcu, potrzebujemy dwóch takich samych części.

Warto zwrócić dzieciom uwagę, aby przykładały szablon w rogu materiału, a nie na samym środku. Wtedy możemy wykorzystać go do innych projektów, a i wyciąć łatwiej.

Kiedy mamy odrysowane i wycięte dwie dynie, możemy je złożyć razem i przyciąć ewentualne nierówności.

Do jednej dyni przyszywamy oczy i buzię, a do drugiej dyni przyszywamy zapięcie do broszek. Ważne, aby ułożyć dynie tak, aby ślad ołówka po odrysowaniu był wewnątrz zszywanej dyni. Warto też zwrócić uwagę, aby dzieci wyciągały nitkę do supełka i dopiero wbijały ponownie igłę. Szycie to także ćwiczenie koncentracji na wykonywanej czynności.

dzieci szyją dynie

Teraz składamy dynię i zszywamy ściegiem prostym dookoła. Kiedy zostanie nam do zszycia jeszcze jakieś 2-3cm, to robimy przerwę. Wypychamy nasze dynie – możemy wykorzystać watę, ścinki materiałów, kulkę silikonową, kawałki włóczki. Następnie zaszywamy dynię do końca. Kolejna ważna rzecz, to zwrócenie uwagi, aby nie szyć do oporu, tylko do momentu, aż zostanie nam nitki na długość palca. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zawiązania supełka.

dynia z filcu

Filcowa dynia z drucikiem kreatywnym

To taka prosta dynia z filcowego koła, a do tego jeszcze doszedł strach na wróble z koralika, drucika i patyczka do szaszłyków. Na zajęciach Twórcze Dzieci w Centrum Kultury Wilanów w grupie młodszej z dziećmi tworzą opiekunowie. Dlatego w godzinę udało nam się zrobić obie rzeczy. Traktujemy to jako wspólną zabawę w piątkowe popołudnie 🙂

dynia i strach na wróble

Najpierw odrysowujemy na kawałku filcu koło.

Wycinamy je, tu warto zwrócić uwagę, jak dzieci trzymają nożyczki. Do filcu musimy mieć lepszy sprzęt niż tępe szkolne nożyczki do papieru. Można kupić małe nożyczki do tkanin.

szyjemy dynię

Następnie musimy nasze koło zamienić w pakunek. Czy szyjemy je dookoła ściegiem prostym i ściągamy nitkę. Tym razem również warto zwrócić uwagę, aby dzieci wyciągały całą nitkę zanim ponownie wbiją igłę, bo im się wszystko poplącze. Warto na bieżąco ściągać szyty kawałek. Jeśli używamy zwykłej nici, to przy zbyt dużym naprężeniu może nam pęknąć. Jeśli chcemy ściągnąć cały materiał dopiero po obszyciu całego koła, to warto użyć większej igły przez którą możemy przewlec kordonek lub mulinę.

dynia dla dzieci

Kiedy mamy już nasz pakunek, to możemy czymś go wypchać. Tym razem użyliśmy wypychacza syntetycznego oraz ścinek wełnianych. Ściągamy nasz materiał i przeszywamy raz z jednej raz drugiej strony. Kiedy otwór nie jest do końca zaszyty wkładamy do środka drucik kreatywny. Możemy nawinąć go najpierw na ołówek, aby nadać mu kształt.

ogonek dyni z drucika

Zginamy drucik w połowie i wkładamy do środka. Zaszywamy mocno dynię zbierając igłą każdą wystającą krawędź. To ten moment, kiedy warto pomóc młodszym dzieciom.

szycie razem z dzieckiem

Nasza dynia jest już gotowa. Możemy dołożyć do niej stracha na wróble. Strach jest robiony na wzór laleczki – tylko ma strachową buzię („szyty” uśmiech, trójkątny nos), płócienne postrzępione ubranie i kapelusz z papierowego stożka.

strach na wróble

dynia z filcu

warsztaty w centrum kultury wilanów