Biżuteria z żywicy

Square
Z tym Dniem Mamy to teraz trochę dziwnie… gdyby nie #zostańwdomu to byśmy robili z dziećmi prezenty i laurki na zajęciach. Biżuteria z żywicy jest piękna, ale wymaga pomocy dorosłego opiekuna, nie nadaje się do samodzielnego wykonania przez dzieci. To jest coś pięknego i oryginalnego, co można zrobić wspólnie. Chyba, że dzieci są już dorosłe 🙂 to mogą same 😉

Prezenty na Dzień Mamy

Tym razem trudno będzie przygotować coś poza domem i w tajemnicy przechować. Zresztą, jak to jest z tymi prezentami na Dzień Mamy… Kiedy moja córka była mniejsza to na Dzień Mamy robiła mi na przykład salon spa – wychodziłam z niego z co najmniej nową fryzurą 🙂 albo restaurację. Pamiętam pierwszą samodzielnie przygotowaną herbatę, którą mi dzieciaki zaserwowały. To najmilsze wspomnienia. Każdy najzwyklejszy liścik i obrazek przygotowane samodzielnie, to będzie ten prezent od serca. Trzymam je wszystkie w skrzynce – takie moje skarby.
Te wszystkie wymyślne i skomplikowane prezenty zostawiam na dwie inne okoliczności. Kiedy prezent z dziećmi robi też tata albo kiedy te dzieci są już naprawdę duże. Takim prezentem może być właśnie biżuteria z żywicy. Możemy zrobić naszyjnik, kolczyki, bransoletkę, czy breloczek. Wszystko zależy od foremki, jakiej użyjemy.

Biżuteria z żywicy z zatopionymi kwiatami

biżuteria  z żywicy
Maj to idealny miesiąc na zbieranie i suszenie kwiatów. Możemy je później wykorzystać na przykład do biżuterii z żywicy epoksydowej. To nie musi być koniecznie prezent, w ten sposób możemy „przechowywać wspomnienia”. Taka biżuteria to może być też pomysł, na zachowanie wspomnień z wakacji.
Na filmiku, który znajdziecie na końcu wpisu, pokazałam krok po kroku jak to robimy. Wykorzystałam żywicę epoksydową krystaliczną. Żywica nie jest substancją dla dzieci, musi ją przygotować i wylewać dorosły opiekun. Najlepiej robić to w okularach – na wypadek gdyby przy wylewaniu ze strzykawki żywica prysnęła. Dobrze jest także użyć rękawic. Pomieszczenie po pracy powinno być przewietrzone. Należy stosować się ścisłe do wskazówek producenta.
Natomiast co mogą zrobić dzieci. Po pierwszy zaprojektować biżuterię. Znaleźć i zasuszyć kwiaty. Zaś przy samej pracy z żywicą rola dziecka będzie polegała na rozplanowania i ułożeniu przedmiotów, które chcemy zatopić. To mogą być suszone kwiaty, ale mogą też być muszle, bursztyny, elementy z lego, koraliki…

Biżuteria z żywicy krok po kroku

Samą żywicę kupiłam akurat na allegro, ale możecie znaleźć ją w sklepach modelarskich czy takich z elementami do tworzenia biżuterii. Ważne by wybrać żywicę krystaliczną, jeśli chcemy osiągnąć efekt taki jak na zdjęciu.
biżuteria z żwyciy
Do wykonania biżuterii idealne są foremki silikonowe z bolcem. Bolec po wyciągnięciu z foremki zostawia nam dziurkę do zawieszenia. Możemy bezpośrednio przeciągnąć gumkę czy sznureczek lub zamontować kółeczko i przez nie przeciągnąć.
Wtedy dodatkowo potrzebne nam będą metalowe kółka o średnicy 5-7mm, dwa zaciski na zakończenie drucika, mały karabińczyk.
Jeśli jednak nie macie takich foremek, to można zawieszkę przykleić. Kiedyś kombinowaliśmy z różnymi klejami i efekty opisałam na blogu.
Przy pracy z żywicą epoksydową bardzo ważna jest dokładność. Musimy postępować według instrukcji producenta. Moją żywicę musiałam wymieszać z utwardzaczem w proporcji 2 części żywicy na 1 część utwardzacza.
Najlepiej przygotować sobie taką ilość, aby akurat wystarczyła na nasze foremki. Jeśli nie wiemy, jaką objętość ma nasza foremka, to możemy nalać do niej wody a potem ściągnąć ją strzykawką i sprawdzić ile wyszło.
Żywicę mieszamy dokładnie. Możemy po wstępnym wymieszaniu przelać do drugiego naczynka, aby wymieszać dokładnie. Żywica może osiadać na ściankach i przez to nie wymieszać się dokładnie. Wylewamy do foremki tyle, aby przykryła dno. Jeśli mamy duże pęcherzyki powietrza, to możemy je przepchnąć na bok przy pomocy wykałaczki.
Następnie możemy zaangażować dzieci do pracy. Dzieci mogą wybrać elementy do zatopienia i ułożyć wzór. Najlepiej do układania sprawdzi się pęseta.
Suszone kwiaty sprawdzają się idealnie, ale możemy tez wykorzystać nawet elementy z lego.
Układamy i poprawiamy wzór wykałaczką. Pamiętamy, że front naszej zawieszki to ta płaszczyzna przy dnie foremki. Dlatego układamy wszystko od tyłu. Mówiąc bardziej obrazowo – brzydką stroną do nas a ładną do stołu. Idealnie by było ułożyć wzór na cienkiej warstwie żywicy a po 12h zalać foremki do pełna. Wtedy unikniemy przesuwania się wzoru.
Kiedy wszystko ułożymy, zostawiamy do zaschnięcia. Żywica schnie około 36 godzin. Te informacje możecie sprawdzić na opakowaniu.
Ważne, aby nie zalać tego bolca w foremce.
Zachęcam Was do obejrzenia filmiku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.