Malowanie nożyczkami – inspiruje nas Henri Matisse

Square

Kolejnym artystą, którego przedstawiłam moim dzieciakom na zajęciach Plastyka online, był Henri Matisse. Potrzeba nam dziś było żywych barw i zabawy. Zaś samo hasło „malowanie nożyczkami” było bardzo intrygujące.

Po pierwsze zainspirowaliśmy się jego sposobem na pozyskiwanie kolorowych papierów – czyli malowania kart farbami. #zostańwdomu i twórz z tego, co masz pod ręką, jeśli nie masz kolorowego papieru, to pomaluj kartki (nawet te zadrukowane) – farbami, kredkami, namoczoną bibułą, herbatą, kawą, sokiem z buraków…

Matisse tworzył ogromne wieloelementowe wycinanki, dzieciakom najbardziej podobały się motywy roślinne, a najdłużej zatrzymały się przy obrazie „The Snail”.

Malowanie nożyczkami

Do zabawy potrzebna jest jedna większa kartka i jedna mniejsza – w dwóch różnych kontrastowych kolorach. DO tego nożyczki, klej i flamaster.

Najpierw wycinamy wzory w mniejszej kartce. Kartkę naklejamy na tę większą. Nie wyrzucamy wyciętych elementów, tylko przyklejamy je obok. Tak namalowaliśmy kolorową plamę.

malowanie nożyczkami

Porównaliśmy kształt namalowany farbą na kartce i kształt wycięty i naklejony. I ten i ten miał kolor i linię, która go ograniczała. Wycinaliśmy i naklejaliśmy… ale Matisse i jego wycinanki, to był tylko pretekst do własnej twórczości. Tak powstały okna na świat. Wzięliśmy flamastry i…

Z wyciętych dziur ktoś wyglądał…

malowanie nożyczkami

Zaś za naklejonymi fragmentami ktoś się chował…

malowanie nożyczkami

 

Macie ochotę stworzyć własne okno na świat? Na filmiku znajdziecie instrukcję krok po kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.