Dzień Pizzy – Matematyka dla dzieci

Square

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego. Dlatego na Wilanowskim Uniwersytecie Maluszka w Centrum Kultury Wilanów zajęliśmy się najbardziej matematycznym daniem świata. Pizzą!

Pizza jest idealna do nauki matematyki, nie tylko ze względu na pi w nazwie 😉 Maluchy od razu rozpoznały w niej koło.

Następnie same zabrały się do pracy w pizzerii. Na rozgrzewkę była chusta i zabawa do znanego wierszyka:

Ciasto, ciasto me malutkie,
Rośnij duże okrąglutkie,
Ciasto rośnie, że aż strach,
Wyszło z miski wprost na blat.

Prawda, że znacie…😉

Z koszyka losowaliśmy kulkowe dodatki, dzieci dopasowywały ich kolory do pasków na chuście.

Następnie wybraliśmy się po zakupy do naszej pizzerii. Dlaczego na początkowym etapie nauki matematyki klasyfikowanie jest elementem kluczowym? Bo to jest właśnie sposób w jaki działa nasz mózg. Klasyfikuje pojęcia i przyporządkowuje do odpowiednich kategorii. Dlatego kiedy idziemy do sklepu, to wiemy, że sera będziemy szukać w dziale z nabiałem, a pomidory, czy pieczarki znajdziemy w części z warzywami. Maluchy w zabawie klasyfikowały różne towary zakupione w sklepie.

Mieliśmy też opcje dostawy do domu, śliczne małe pizze z gry Egmontu miały naklejone numery domów i trzeba było je dostarczyć do odpowiedniego domku.

Było też zadanie przy stoliczku – pizza według przepisu i odliczanie składników. Każde dziecko otrzymało rysunkowy przepis, musiało znaleźć i nakleić odpowiednią liczbę składników.

dzien pizzy

Pamiętajcie o pizzy w niedzielę. Można zrobić ją wspólnie w domu, wcale nie musi mieć kształtu koła, a do tego świetnie sprawdzi się w nauce ułamków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.