Matematyka dla dwulatków

Square

Muszę przyznać, że nie nadążam na bieżąco z opisywaniem i wrzucaniem tego, co robię na warsztatach. Jednak chciałabym się podzielić choć kilkoma pomysłami, które wykorzystałam na naszych zajęciach „matematyka dla dwulatków” na Wilanowskim Uniwersytecie Malucha w Centrum Kultury Wilanów.

Początkowe zajęcia upłynęły nam na poznawaniu się i stworzeniu przyjaznej atmosfery. Sprawdziło się tu wplatanie ćwiczenia uważności metodą Eline Snel. Polecam książkę „Uważność żabki”. Z czasem włączałam coraz więcej nowych zagadnień.
 

Matematyka dla dwulatków

Ponieważ to zajęcia matematyczne dla najmłodszych, to pierwszą naszą zasadą jest to, że dziecko uczy się przez działanie. Najważniejsze są wykonywane przez nie czynności i żadna interaktywna zabawka, aplikacja na tablecie, czy książeczka z zadaniami tego nie zastąpią. Dlatego na zajęciach wykorzystujemy realne przedmioty codziennego użytku.
 
Po drugie zajęcia są różnorodne, aby dzieci nie zdążyły się znudzić jedną długą aktywnością. Łatwiej jest jednak snuć opowieść i przekonać do niej dzieci, dlatego zajęcia są zbudowane wokół jakiejś fabuły – możemy więc zmieniać aktywności w zależności od potrzeb grupy, ale łączy to nadal jeden temat.
 
Po trzecie – podsuwam pomysły, które potem można wykorzystać w domu (na zajęciach obecni są opiekunowie). Jakże wartościową czynnością może stać się porządkowanie zabawek w pokoju 😉
 

Matematyka dla dwulatków czyli ćwiczenie trzech obszarów:

1. Orientacja w przestrzeni i świadomość własnego ciała.
2. Klasyfikacja i porządkowanie przedmiotów.
3. Porównywanie ilości i wielkości.
No i oczywiście odliczanie od 1 w górę, pojęcie zero czyli nie ma.
 

Rekwizyty

Na zajęciach najchętniej wykorzystuję przedmioty codziennego użytku, bo to z nimi dzieci mają styczność. Korzystam też z książeczek z opowiadaniami, chusty do animacji i zawsze robimy jakąś mini pracę plastyczną. Wszystko jednak w tych 60 minutach opiera się na jednej historii przewodniej, taki storytelling dla dwulatków.
 

Na czym polega budowanie opowieści

W czasie początkowych zajęć wykorzystywałam pluszowe misie. Misie miały różne przygody, a wszystkie mieszkały na ulicy Misiowej. Misie musiały odnaleźć swoje domki – duże misie miały duże domki, a małe miały małe domki. Domki były narysowane na papierze z rolki. Dzieci musiały dopasować odpowiednie wielkości.
matematyka dla dwulatków
 
W czasie świąt robiliśmy Misiom choineczki – wycięte z papieru, naklejone na patyczkach do lodów, a na nich bombki – 1, 2, 3… Misie szły do sklepu i robiły zakupy. Gotowaliśmy im zupę według przepisu. Dzieci otrzymywały narysowany przepis i musiały znaleźć odpowiednią ilość składników (np. dwa makarony, jeden pomidor…)
matematyka dla dwulatków
 
Na innych z kolei  zajęciach zaprosiliśmy do zabawy Bardzo głodną gąsienicę – bohaterkę książki Erica Carle’a. Gąsienica jest przeurocza i tak pięknie nam się liczy, jak zjada kolejne rzeczy 😉  wokół jej historii można zbudować całe zajęcia z różnymi aktywnościami.
 
1. Zabawa w głodne gąsienice
Każda gąsienicą ma swoje ulubione jedzenie- idealnie jeśli możemy wykorzystać prawdziwe owoce albo zabawkowe owoce, ostatecznie wydrukowane owoce na kartce. Ulubione jedzenie gąsienica ma narysowane na wylosowanym kartoniku. Jej zadaniem jest znalezienie takiego samego zestawu owoców w sali.
 
Czyli w różnych miejscach układamy nasze owoce lub naklejamy na ścianę  plansze z owocami (1 jabłko, 2 jabłka, 3 jabłka, 4… tak samo gruszki, pomarańcze) oraz mniejsze kartoniki z tymi samymi owocami.
matematyka dla dwulatków
 
2. Robimy dżem
Nasze gąsienice postanowiły zrobić dżem, segregują więc owoce i wkładają do garnków / słoików. Dodatkowo możemy układać jabłka przyniesione ze sklepu od największego do najmniejszego.
 
3. Gąsienica z taśmy dwustronnej
Zrobiliśmy bardzo długą gąsienicę. Taśmę dwustronną rozciągamy między dwoma krzesłami. Naklejamy na niej kolorowe piłeczki – pierwszej doklejamy oczy. Liczymy jak długa wyszła naszą gąsienica. Następnie zdejmujemy piłeczki i segregujemy według kolorów wykorzystując chustę do animacji.
matematyka dla dwulatków
 
matematyka dla dwulatków
To tylko trzy przykładowe ćwiczenia, które przez zabawę ćwiczą umiejętności porządkowania i klasyfikowania przedmiotów.
 
Inne przydatne ćwiczenia to:
Ponumerowanie samochodzików i wprowadzanie ich do odpowiednich garaży.
 
Przyporządkowanie przedmiotów do odpowiednich kształtów – konturów. Podobnie było w zabawie z misiami i ich domkami. Tym razem mamy naklejone kontury z taśmy na ceracie (trwalsza wersja, ale taśmę można odkleić). Wykorzystuję papierowe i plastikowe opakowania. Później możemy pobawić się w segregowanie odpadów.
matematyka dla dwulatków
Możemy zrobić pranie – kawałki tkanin w trzech kolorach praliśmy w naszej pralce, którą udawała chusta animacyjna, a następnie dzieci przyczepiały spinaczami do sznurków. Przypinanie spinaczem to także bardzo dobre ćwiczenie ręki.
matematyka dla dwulatków
 
Jeśli chodzi o prace przy stoliczku, to bardzo je lubię pod koniec zajęć, pozwalają trochę ochłonąć dzieciom. Jednocześnie zawsze powstaje nam namacalna rzecz, którą dzieci mogą zabrać ze sobą. Wyjątkiem było pisanie paluszkami na rozsypanej na tacach kaszy. Dzieci rysowały kształty.
matematyka dla dwulatków
 
Wyklejaliśmy plasteliną nasze własne monety o nominale 1, przerabialiśmy cyferkę dwa na łabędzie i flamingi albo bloki trzypiętrowe z windą…
matematyka dla dwulatków
 
Jeśli zainteresowała Was matematyka dla najmłodszych i chcecie zgłębić temat, to bardzo polecam książkę „Dziecięca Matematyka” prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej, gdzie wyjaśniona jest cała metoda nauczania.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.