Jak zrobić Bubble Tea?

Square
Czasem nie trzeba wiele, żeby coś fascynującego się zadziało. Są takie weekendy, że na spacer idzie się niedaleko domu, na obiad gotuje się to, co akurat było w szafce czy zamrażalniku, z półki ściąga się starą zapomnianą grę czy książkę… i zasadniczo by weekend sobie przeleciał, ale… można to trochę ubarwić, tak trochę, na tyle na ile mamy chęć. Na przykład odkrywając z dziećmi jak zrobić bubble tea ze zwykłej herbatki?
U nas sposób pierwszy, to moneta na spacerze, niby kręcimy się po osiedlu, ale na skrzyżowaniu rzucamy monetą – orzeł czy reszka decydują o wyborze drogi.
Drugi sposób, to kupienie czegoś nieznanego – jakiś owoc, warzywo, kaszka, orzeszek… tym razem padło na tapiokę.
Kojarzycie? Może i do was dotarła moda na bubble tea z tapiokę albo z klasówek z geografii kojarzycie maniok ? 😉 otóż tapioka to właśnie mączka skrobiowa uzyskiwana z bulw manioku. Wartości odżywczych to to nie ma, ale ma dużo węglowodanów i nie ma glutenu. Wspomniana bubble tea to herbata z różnymi dodatkami oraz kuleczkami tapioki. Możecie spotkać też barwione kuleczki. Wciąga się je przez słomkę pijąc napój. Taką herbatkę możecie przygotować sobie w domu. Herbata zielona lub czarna, może być z dodatkiem mleka lub soków owocowych… nie ma jedynego słusznego przepisu.

Jak przygotować kuleczki do bubble tea?

Tapiokę kupiłam w supermarkecie w dziale z egzotycznym jedzeniem (6zl za 400g).
Możemy ją przyrządzić na różne sposoby, ale jeśli chcemy mieć kuleczki a nie gluta to robimy tak:
Do wrzącej wody wrzucamy tapiokę i gotujemy 30min. (Do ponad 1 litra wody wsypałam 6 łyżek, ważne żeby wody było zdecydowanie za dużo, widać na zdjęciu).

Po 30 min wyłączamy i zostawiamy jeszcze na kolejne 30 min w wodzie.
Następnie odlewamy nadmiar wody (przez drobne sitko lub gazę) i mamy gotowe oddzielne przezroczyste kuleczki. Wrzucamy je do szklanek z herbatą.
Jeśli postąpimy odwrotnie – czyli najpierw tapiokę namoczymy a potem ugotujemy, to otrzymamy coś jak kisiel (konsystencja gluta). Możemy z tego zrobić deser mocząc tapiokę w mleku, potem gotując i podając z owocami. Taki trochę budyń wyjdzie.
    Jak zrobić bubble tea

Bubble tea

Ps. Na zdjęciu jest słomka. Ma już kilka dobrych lat. Nie kupuję słomek, ale mam kilka sztuk z różnych miejsc – ta akurat jest z ikei. Słomki myję i używam wielokrotnie. Nadgryzione skracam i używam dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.