Jak zrobić wulkan w domu?

Square

Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić wulkan w domu? 😉 Ja już trzeci raz przerabiam organizację parku jurajskiego w warunkach domowych. Są takie soboty, kiedy można zrobić kilometry rowerem, zaliczyć rodzinne pikniki, wieczorne koncerty, spacery, lody… a potem są takie niedziele, kiedy do 10 grane są piżamy, a zabawki w pokoju odkrywane są na nowo. Są deszczowe popołudnia, upalne południa, jest katar z nosa i uczulenie na słońce… i na takie właśnie okazje świetnie nadają się zabawy w eksperymenty. Na przykład jak zrobić wulkan w domu?

jak zrobic wulkan w domu

Jak zrobić wulkan w domu?

Prawdopodobnie pamiętacie to doświadczenie ze szkoły, czy nawet z przedszkola.

Jak zrobić wulkan w domu – budujemy górę.

Najpierw musimy stworzyć górę. Ponieważ góra jest dość duża, to najprościej, najszybciej i najtaniej będzie wykorzystać piasek lub masę solną.

jak zrobic wulkan w domu

Jeśli mamy ogródek, taras i możliwość zabawy na dworze, to możemy po prostu ulepić sobie górę z piasku i zrobić w niej zagłębienie. Jeśli wulkan robimy w warunkach domowych, to można ulepić go z masy solnej. Na trzy małe wulkany (na wysokość dłoni) zużyliśmy 4 szklanki mąki, 4 szklanki soli i dwie szklanki wody. Ciasto wyrabiamy długo, nawet 10-15 minut, aż będzie elastyczne.

Lepimy stożek, robimy w nim zagłębienie. Możemy eksperymentować od razu.

Jak zrobić wulkan w domu – składniki.

W zależności od tego co mamy w domu, możemy użyć:

Sody oczyszczonej (do kupienia w sklepie, w torebkach 80g) i octu spirytusowego. Sodę możemy w naszym stożku wymieszać z czerwoną farbą, a następnie zalać octem. W wyniku reakcji otrzymamy inną sól – octan sodu, wodę i dwutlenek węgla – dlatego możemy zaobserwować pienienie się.

Możemy też wykorzystać kwasek cytrynowy (do kupienia w sklepie w małych torebkach 20g), sodę (w torebkach 80g), wodę z dodatkiem czerwonej farby. Kwasek mieszamy z sodą w równych proporcjach. Wsypujemy do stożka i zalewamy wodą z farbą. W wyniku reakcji otrzymamy sól – cytrynian sodu, wodę i dwutlenek węgla – też się pieni.

jak zrobic wulkan

Jeśli macie wszystkie składniki możecie zrobić oba eksperymenty i sprawdzić, czy reakcje się czymś będą różniły.

jak zrobic wulkan

W obu przypadkach dinozaury miały przed czym uciekać 😉

Ponieważ nasze wulkany były nieduże, to zostawiliśmy je do wyschnięcia razem z resztkami lawy.

Jeśli u Was też dinozaury są na tapecie – to zapraszam do naszych innych dino pomysłow. http://zrobtosamki.pl/tag/dinozaury/

jak zrobic wulkan w domu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.