wielkanocne ozdoby z pomponów

Wielkanocne ozdoby z pomponów

Kiedyś był sobie kurczak z pompona, teraz dołączyła do niego wesoła gromadka, a wszyscy siedzą na wiosennej choince. Wielkanocne ozdoby z pomponów są bardzo proste do wykonania, a przy tym dają dużo możliwości zabawy. Przedstawione tu wielkanocne ozdoby z pomponów można wykonać bez szycia i bez użycia kleju, a jedynie taśmy klejącej dwustronnej.

Jak zrobić pompon

Bazą do wszystkich poniższych dekoracji jest pompon.

Tradycyjnie pompony możemy robić na kółku z tektury. Tak jak wspominanego wcześniej kurczaczka.

Możemy też wykorzystać do tego widelec. To wygodna i szybka metoda robienia dużej ilości małych pomponów.

pompon z widelca

Równie dobrze, zamiast widelca można wykorzystać własne palce. Jeśli zaś boimy się, że dzieci za mocno się zwiążą, to możemy wykorzystać kawałek kartonu. Takie nawinięcie włóczki sprawia mniej kłopotów najmłodszym. Po nawinięciu zsuwamy włóczkę z kartonika i związujemy mocno. Im mocniej zwiążemy, tym lepiej – wtedy nie będą nam wychodziły nitki z pompona. Czasem związywanie włóczką lepiej zastąpić związywaniem drucikiem. Cienkim, florystycznym, na który możemy przykleić od razu elementy z filcu (np. uszy) lub nadziać pompon (np. nos). Można też zastąpić drucikiem kreatywnym (wyciorem) i zrobić z niego od razu nogi. Kiedy włóczkę zwiążemy mocno, to rozcinamy ją po bokach. Mamy już wstępny pompon, teraz musimy go wyrównać i przystrzyc.

Poniższe wielkanocne ozdoby z pomponów powstały właśnie z pomponów tworzonych na kartoniku.

Wielkanocne ozdoby z pomponów

Jeśli robimy wielkanocne ozdoby z pomponów, to najlepiej wykorzystać do tego grubszą włóczkę, taką co najmniej do drutów 3,5. Wykorzystaliśmy tu włóczki akrylowe Gruby Kotek do drutów 3,5.

Należy uważać z włóczkami skręcanymi, z dodatkiem meszku, brokatu, błyszczących nici. Takie włóczki mogą kusić, ale należy pamiętać, że w przypadku pomponów włóczkę rozcinamy i mamy niezabezpieczone końce. Takie włóćzki bardzo często strzępią się (siepią się) i z naszych ozdób zostają gołe nici.

Kurczaczek z pompona

  1. Najpierw nawijamy włóczkę dość gęsto i grubo.
  2. Następnie ściągamy ostrożnie z kartonika.
  3. Skręcamy mocno pomarańczowym drucikiem kreatywnym.
  4. Rozcinamy dookoła.
  5. Wyrównujemy i strzyżemy dookoła nadając kształt pomponowi.
  6. Naklejamy dziób z czerwonego filcu lub papieru. Używam taśmy dwustronnej.
  7. Oczy możemy zrobić z białego filcu lub użyć gotowych ruchomych samoprzylepnych.

kurczak z pompona

Królik z pompona

Zajączka tworzymy podobnie jak kurczaczka. Z tym, że włóczkę związujemy cienkim drucikiem na który nawlekamy pomponik (nosek). Drugiego kawałka drucika używamy do zrobienia uszu.

Uszy składają się z dwóch części – większej szarej i nieco mniejszej różowej. Na część różową naklejamy kawałek taśmy dwustronnej. Pomiędzy obie części wkładamy końcówkę drucika i sklejamy. Drucik z uszami zawiązujemy mocno na pomponie.

królik z pompona

Owca z pompona

Owca z pompona ma nóżki  z połówek drucika kreatywnego, które ostrożnie przewlekamy przez środek gotowego pompona. Jeśli dzieciom sprawia to trudność to można po prostu dokleić nóżki z kawałka czarnej pianki samoprzylepnej lub filcu naklejonego na taśmę dwustronną.

Głowa jest zrobiona z czarnej pianki samoprzylepnej. Kiedy się przyjrzymy, to zobaczymy, że jej kształt to tak naprawdę kształt koszulki z długim rękawek – taki można wyciąć na oko.

owca z pompona

Gałązki z pomponami

Nasze wielkanocne ozdoby z pomponów możemy wykorzystać do stworzenia stroika na stół. To taka wielkanocna choinka z gałązek. Niektóre z nich są okręcone kolorową włóczką. Do gałązek przyczepione są pompony z kolorowych włóczek. Zaś na gałązkach przysiadły nasze wielkanocne ozdoby z pomponów 🙂

wielkanocna choinka

No Comments

Leave a Comment