gipsowe jajo

Gipsowe jajo

Co by tu wyczarować na Wielkanoc? Czasem, aby sam proces tworzenia był przygodą wystarczy użycie materiałów o wysokim stopniu atrakcyjności. Takimi okazały się błyskawiczne bandaże gipsowe. Dokładnie takie, jak do gipsowania ręki czy nogi 😉

Opaska gipsowa szybkoschnąca

Materiał medyczny, ale do kupienia w aptece lub taniej – do zamówienia przez internet. Nie jest to drogi materiał (rolka 10cmx3m kosztuje około 2-4zł) Sama możliwość zabawy czymś prawdziwym, czego używa się w szpitalu była dość interesująca.
Możliwości, które daje są bardzo szerokie, a do tego obsługa nie jest skomplikowana:
  1.  odciąć nożyczkami kawałek odpowiedniej długości,
  2. zmoczyć w letniej wodzie (ok. 20 sekund),
  3. przyłożyć i wymodelować (max. 2 min – później już zasycha),
  4. poczekać ok. 3-5 minut i najdziwniejszy kształt gotowy,
  5. po 20 minutach jest już twarda, a po 24h wytrzyma pełne obciążenie.
Wykorzystałam opaskę gipsową szybkoschnącą o szerokości 10 cm. Na jeden duży balon potrzebowaliśmy niecałe dwie rolki (powstaje wtedy miska o grubych ściankach). Być może rozsądnie działający dorosły wykorzystałby 1 rolkę, ale dzieci nakładały sporo warstw.
Taki bandaż jest wygodnym zamiennikiem tkanin namaczanych w betonie. Betonowe tkaniny ułożone odpowiednio, po zaschnięciu mogą stworzyć całkiem gustowny stolik, na przykład. Gipsowy bandaż nadaje się tylko do małych form. Gdyby ktoś chciał tworzyć anioły, wróżki, czy inne postacie z wymyślnymi sukniami, to właśnie takie gipsowe opaski mogą się sprawdzić.
Choć brzmi to, jak praca błyskawiczna, to mimo iż nie trzeba nam wielu składników, bałagan jest na wysokim poziomie. Nic dziwnego, że w szpitalach są oddzielne sale do gipsowania.
Pracujemy z wodą, tu się chlapnie, tam gips pocieknie. Poza tym nakładamy mokre bandaże z gipsem. Ręce są całe w gipsie… należy pracować na folii. Niektóre dzieci radzą sobie świetnie, innym opaska może się przy namaczaniu skleić, zrolować i trzeba będzie rozprostowywać.

Gipsowe jajo

Jajko formujemy na balonie. Mój plan był taki, aby zrobić niemal pełne jajo na małym balonie a do środka wsypać małe czekoladowe jajka… dzieciaki jednak nadmuchały duże balony, więc zrobiliśmy takie skorupki na 1/3 wysokości.
gipsowe jajo
Balon możemy włożyć do miski o podobnej średnicy, aby stał prosto i nam się nie turlał.
Następnie odcinamy niezbyt długi kawałek bandaża, przez chwilę moczymy w wodzie i niezbyt ociekający nakładamy na balon. Wygładzamy. Kładziemy na krzyż kolejną warstwę.
Nie musimy się specjalnie martwić o idealnie równy brzeg. Kiedy gips zastygnie, możemy go przyciąć nożyczkami i wymodelować brzeg.
Możemy zrobić z bandaża wałek i dokleić podstawkę, wtedy mamy wpływ na to, jak będzie stała nasza skorupka (możemy tak zrobić, aby stała lekko przechylona).
Kiedy gips wyschnie możemy przekłuć balon.
Po całkowitym wyschnięciu możemy pomalować balon farbami – ten na zdjęciu malowany barwami maskującymi przy użyciu plakatówek.
Jak wspomniałam, w takim jaju możemy trzymać słodycze, dekoracje. Możemy też wyłożyć go folią (torebką foliową) i wsypać do niego ziemię lub włożyć watę i zasadzić coś. Na przykład rzeżuchę. W końcu mam dużą i ładnie wyglądającą plantację rzeżuchy 🙂
Inne wielkanocne inspiracje znajdziecie tutaj.
gipsowe jajo

No Comments

Leave a Comment