Filcowane jajka styropianowe

Square
Jajka styropianowe można ozdabiać na wiele sposób. Różne pomysły zebraliśmy kiedyś dla portalu Juniorowo. Tym razem na warsztat idą filcowane jajka styropianowe, czyli ozdabiane techniką filcowania na sucho. Takie jajka mogą być samodzielną dekoracją, mogą stać się częścią wielkanocnego wianka, stroika albo zawisnąć na gałązkach…

Filcowane jajka – na sucho

Filcowanie to to technika tworzenia i ozdabiania przedmiotów przy użyciu wełny. Jeśli użyjemy wełny i specjalnych igieł, to mamy technikę filcowania na sucho. Jeśli wełnę będziemy formować przy pomocy wody i mydła, to mówimy o filcowaniu na mokro.

W tym wypadku wykorzystamy technikę filcowania na sucho. Nakłuwając włókna specjalną profilowaną igłą powodujemy, że włókna zaczynają się ze sobą splatać, tworząc coraz bardziej zwartą konstrukcję.

Nakłuwać możemy samą wełnę tworząc przestrzenne figurki, ale możemy tez wkłuwać wełnę w coś. Np. w tkaninę lub w styropian. Wkłuwając wełnę w tkaninę na tamborku możemy tworzyć obrazy.
filcowane jajka styropianowe

Filcowanie na sucho – narzędzia

Do filcowania na sucho mamy cały szereg narzędzi.
Podstawowe i niezbędne to:
  • igły,
  • wełna.

Dodatkowe, przydające się przy tworzeniu przestrzennych figurek:

  • skórzane ochraniacze na palce,
  • gąbka, mata lub szczotka – podkładki do filcowania,
  • drewniane lub plastikowe nakładki na igły (pojedyncze lub na kilka igieł naraz),
  • malutkie ostre nożyczki,
  • igła do wyciągania włosków (reverse needle),
  • gotowe oczka, noski.

Filcowane jajka styropianowe – potrzebne narzędzia

Filcowanie to nie jest drogie hobby. Jeśli zaczynamy od filcowania jajek styropianowych, to tak naprawdę potrzebujemy tylko igieł i wełny. Filcować mogą też dzieci, ale ponieważ pracujemy z długimi i ostrymi igłami, to lepiej i bezpieczniej pracować z dziećmi starszymi. Powiedzmy 9+.

Jeśli filcujemy figurki, to największym zagrożeniem jest – po pierwsze ukłucie się w palec, a po drugie złamanie igły.

Przed pierwszym i przed drugim może nas uchronić spokój, koncentracja, skupienie na tym co robimy. Dodatkowo przed ukłuciem w palec mogą nas uchronić specjalne skórzane ochraniacze. Polecam szczególnie dzieciom. Ukłucie w palec nie jest specjalnie bolesne, gdyż igły są cienkie, ale dość głębokie, gdyż igły są cienkie 😉 a nakłuwamy z dość dużą siłą. Najczęściej w palec się można ukłuć, kiedy zaczynamy nakłuwać szybko, a jednocześnie nasza uwaga skierowana jest na coś innego (np. oglądany film).

Jeśli chodzi o złamanie igły, to jest to bardzo częste na początku. Dzieci przy dekorowaniu jajka są w stanie złamać nawet trzy igły. Jak już wspominałam – igły są cienkie, przez to dość łatwo je złamać. Kiedy tak się dzieje? Wtedy kiedy wbijamy i wyciągamy igłę pod innym kątem. Zawsze należy wbić i wyjąć igłę pod tym samym kątem. Nie przesuwamy igły po wbiciu. Ruch musi być prosty – wbite-> | -> wyciągnięte.

Jeśli chcecie pooglądać filmy na youtube to szukajcie pod hasłem „needlefelting”.

To co będzie nam niezbędne do filcowanych jajek styropianowych, to gruba igła do filcowania oraz wełna czesankowa. Gruba/duża igła i gruba wełna (grubość włosa podawana jest w mikronach, im wyższy numer tym grubszy włos i bardziej „drapiąca”). Im grubsza wełna tym bardziej szorstka, ale przez to łatwiejsza i szybsza do filcowania. W przypadku jajek możemy zadowolić się gotowym zestawem do filcowania. To przeważnie 3-5 igieł i 10 kawałków wełny czesankowej w  różnych kolorach, koszt około 15-20zł na allegro.

Z czasem, jeśli będziemy dużo filcować, to będziemy mieli swoje ulubione wełny. Mi się najwygodniej tworzy z wełny zgrzebnej z merynosa w błamie.

filcowane jajka styropianowe

Filcowane jajka styropianowe krok po kroku

filcowane jajka styropianoweNajpierw musimy mieć koncepcję naszej pisanki. Przy pomocy filcowania możemy tworzyć obrazy, jak przy malowaniu, ale łatwiej jest korygować ewentualne błędy. Wełnę można wyjąć, przełożyć, łatwiej niż zetrzeć farbę.
filcowane jajka styropianowe
Kiedy już mamy pomysł, zaczynamy filcowanie. Bierzemy niezbyt duże kawałki wełny i nakłuwamy wbijając i wyjmując igłę pod tym samym kątem. Jeśli użyjemy cienkiej igły, to będzie nam bardzo trudno zaczepić wełnę o styropian. Dlatego musimy używać igły grubej.
filcowane jajka styropianowe
Nakłuwamy całą powierzchnię, filcując w ten sposób wełnę na jajku. Następnie możemy tworzyć wzory.
filcowane jajka styropianowe
Filcujemy tak długo, aż powierzchnia będzie gładka, zwarta, a wełna nie będzie odstawała. Jeśli po skończeniu pracy, z jajek nadal będą odstawały pojedyncze włoski, to możemy je przyciąć małymi ostrymi nożyczkami.
filcowane jajka styropianowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.