Dywanik z pomponów i zakładka

Square

Jeśli spodobało Wam się tworzenie pomponów, to koniecznie zapraszam do dalszej zabawy. Z pomponów, które robiliśmy na Wielkanoc można zrobić zakładki do książek. Z małych, robionych na dwóch palcach można zrobić uroczy dywanik z pomponów.

Jak zrobić pompony?

Odkąd dzieciaki odkryły, że pomponów wcale nie trzeba robić na kółkach z tektury, to bardzo je polubiły. Z kółek trudno było zdjąć, coś zawsze uciekało… a tworzone na tekturce, czy na dłoni albo mniejsze pompony robione na palcach czy na widelcu są świetne i bardzo proste w przygotowaniu.

dywanik z pomponów

Okręcamy włóczkę na palcach – w zależności od wielkości pompona. Małe – na dwóch palcach, duże – na całej dłoni. Im więcej włóczki, tym gęstszy pompon. Uważajmy, aby nie przesadzić, bo będzie trudno go związać.

dywanik z pomponów

Nawiniętą włóczkę zsuwamy z dłoni i przewiązujemy w połowie cienkim drucikiem. Drucik ma tę przewagę nad nitką, że się nie rozerwie. Jeśli jednak pomponem mają się bawić dzieci albo kot, to lepiej użyć nitki i najbezpieczniej jeszcze przeszyć go w środku igłą i nicią.

dywanik z pomponów

Podwójne nitki pompona rozcinamy dookoła.

dywanik z pomponów

Możemy go nieco przystrzyc, aby nadać mu kształt.

dywanik z pomponów

Jak zrobić dywanik z pomponów?

Dywanik z pomponów w wersji mini będzie idealny do domku dla lalek lub dla pluszaków. Dzieci mogą go wykonać samodzielnie.

dywanik z pomponów

Tak zrobione pompony przywiązujemy końcówkami drucika do siatki. Nie musimy tego robić zbyt gęsto.

dywanik z pomponów

Żeby dywanik był bezpieczny i nie drapał końcówkami drucików, to od spodu naklejamy kawałek filcu samoprzylepnego.

dywanik z pomponów

Jeśli chcemy zrobić duży dywan na podłogę, to musimy wziąć pod uwagę to, że będziemy po nim chodzić. Wtedy zamiast drucików lepiej użyć nici, a pompony przeszyć, aby nie zaczęły się rozpadać.. Pompony przywiązujemy do siatki nicią.

dywanik z pomponów

Jak zrobić zakładkę z pompona?

Komu zostały pompony po wielkanocnych dekoracjach? Pomponiaste zające, króliki, kurczaczki, owieczki… teraz możemy przerobić je na zakładki do książek.

Potrzebne nam będą:

  • grubszy kartonik,
  • kawałek taśmy magnetycznej samoprzylepnej.
  • nożyczki,
  • pompon i kawałek drucika.

zakładka z pomponów

Wycinamy pasek z kartonu. Składamy na pół. Odcinamy kawałek kartonu z góry, jak na rysunku.

zakładka magnetyczna

Do tego wystającego kawałka przyczepimy pompon. Możemy go przykleić klejem na gorąco lub zrobić małą dziurkę w papierze i przywiązać drucikiem.

Naklejamy z dwóch stron kawałek samoprzylepnej taśmy magnetycznej i gotowe.

zakładka magnetyczna

O tej taśmie już kiedyś Wam wspominałam – idealna do robienia magnesów na lodówkę, przyczepiania zdjęć na metalową listwę czy do robienia zakładek. Do kupienia na przykład na Allegro.

zakładka magnetyczna

Pompony są takie wspaniałe… możemy z nich zrobić bezpieczne bombki, układ słoneczny lub choćby Ziemię, czy różne zabawki – np. myszy… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.