doniczka jajko z nóżkami

Doniczka jajko z nóżkami

Czas z zacząć wiosenne nasadzenia. Nawet jeśli by to miały być kaktusy 😉 Mój ulubiony wiosenno-wielkanocny motyw to doniczka jajko z nóżkami – takie kacze jajo.
To na zdjęciu zrobione jest z gliny i wypalone w piecu. Jeśli nie macie możliwości wypalenia gdzieś swojego dzieła, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać inne materiały.
Np. zimną porcelanę lub glinkę samoutwardzalną. Z zimnej porcelany robiliśmy miski z ptaszkami. A tym razem wykorzystujemy glinkę samoutwardzalną. miska z zimnej porcelany

Doniczka jajko z nóżkami z glinki samoutwardzalnej

Z glinką samoutwardzalną musimy pracować szybciej niż z gliną, gdyż szybciej wysycha. Kawałek, który chwilowo nie jest nam potrzebny odkładamy zakryty folią. W trakcie pracy możemy zwilżać palce wodą, tak samo jak możemy zwilżać wodą brzegi, które zaczynają za szybko wysychać i pękać oraz łączenia między kawałkami gliny.

Formowanie na baloniku

Cały sekret idealnego kształtu to po prostu – mały balonik. Na nim formujemy kształt naszej doniczki.
miska z zimnej porcelany
Żeby całość nie turlała się po stole, to balonik wkładamy do szklanki czy innego naczynia o odpowiedniej średnicy.
miska z zimnej porcelany
Rozwałkowujemy glinkę dbając o to, aby płat był równej grubości. Taki rozwałkowany płat nakładamy na balonik. W miejscach gdzie płat nakłada się na siebie i zagina możemy oderwać kawałki, skleić ze sobą brzegi i wygładzić powierzchnię.
Możemy też nakładać na siebie kilka mniejszych płatów i skleić je ze sobą, a następnie wygładzić.

Formowanie bez balonika

Jeśli nie mamy akurat balonika, to możemy formować kształt na bazie kulki. Robimy więc kulkę z gliny. Następnie w kulce robimy wgłębienie i wyciągamy krawędzie w górę.
Pamiętamy o zwilżaniu pękających krawędzi.
Na koniec wycinamy kacze łapki i dobrze sklejamy z naszym jajkiem.
doniczka jajko z nóżkami
W tym momencie możemy zdjąć balonik ze szklanki i postawić na łapkach.
doniczka jajko z nóżkami
Kiedy całość wyschnie, możemy malować farbami – akrylowymi lub plakatowymi. Możemy też zostawić wersję naturalną.
W zależności od wielkości naszej doniczki do środka możemy włożyć małą doniczkę z kwiatkiem lub kaktusem. Możemy także włożyć mały pojemniczek lub wyłożyć szczelnie torebka foliowa. W tak zabezpieczoną doniczkę możemy włożyć watę i zasiać rzeżuchę.
doniczka jajko z nóżkami
doniczka jajko kacze nóżki

No Comments

Leave a Comment