transferowanie zdjęć na drewno

Transferowanie zdjęć na drewno – pomysł na prezent

Transferowanie zdjęć na drewno jest bardzo ciekawym pomysłem na prezent. To także interesujące doświadczenie do wykonania z dziećmi. Wygląda tajemniczo, ale nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie staranności i czasu, a to bardzo trudne czynniki, kiedy pracuje się z dziećmi.

Transferowanie zdjęć na drewno – materiały

  • Drewno, to może być zarówno kawałek sklejki, deska do krojenia, drzwiczki od szafki, jak i plastry surowego drewna.
  • Medium do decoupage /modge podge. Możemy też kupić specjalny żel do transferowania, ale tego szukajcie wysyłkowo. Zawsze można też spróbować z klejem Wikol. Jednak Wikol schnie dłużej.
  • Wydruk zdjęcia lub wycinek z gazety. Nie możemy użyć zwykłej odbitki czy wydruku na papierze fotograficznym. Potrzebny nam jest wydruk na zwykłym papierze. Proces polega na transferowaniu obrazka z papieru na medium do decoupage, którym pokryjemy drewno. Następnie musimy pozbyć się papieru, robimy to rozpuszczając go wodą i ścierając. Nie uda się to przy papierze fotograficznym. Ponieważ przyklejamy wydruk do medium od strony obrazka. To po starciu papieru na drewnie zostanie nam lustrzane odbicie wydruku. Przeważnie nie będzie to robiło różnicy, ale jeśli chcemy mieć charakterystyczne znane budynki czy napisy, to musimy przed wydrukiem, odwrócić obrazek.

Transferowanie zdjęć na drewno – krok po kroku

Jeśli używamy surowego drewna, to najlepiej przetrzeć je papierem ściernym, aby powierzchnia była gładka. W zależności od sytuacji, czasem lepiej przygotować dzieciom drewno, bo mogą nie mieć tyle siły i cierpliwości, aby je zetrzeć.

transferowanie zdjęć na drewno

Nakładamy na drewno warstwę medium.

transferowanie zdjęć na drewno

Naklejamy nasz wycięty obrazek wydrukiem do medium.

transferowanie zdjęć na drewno

Mocno dociskamy, tak aby obrazek wszędzie przylegał i żeby nie było nigdzie pęcherzyków powietrza. Zostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia – najlepiej na całą noc.

transferowanie zdjęć na drewno

Zwilżamy nasz obrazek, możemy polać go wodą, przyłożyć mokrą gąbkę.

transferowanie zdjęć na drewno

Teraz najtrudniejszy etap, czyli ścieranie papieru. Najlepiej robić to palcami lub gąbką. Mokry papier zdecydowanie lepiej schodzi, więc dlatego często go zwilżajmy. Lepiej zwilżać i ścierać na zmianę, niż na raz za mocno trzeć – bo możemy niechcący zniszczyć nasz obrazek.

transferowanie zdjęć na drewno

Tutaj przykład zbyt mocno startego obrazka. Praca wydaje się łatwa, ale dzieciom brakuje wyczucia i musimy o tym pamiętać.

transferowanie zdjęć na drewno

Kiedy zetrzemy cały papier i po wyschnięciu nigdzie nam się już nie zabiela, to nakładamy jeszcze jedną warstwę medium. Jeśli po wyschnięciu widać biały nalot, to znaczy, że papier jeszcze został i musimy delikatnie zetrzeć do końca.

Portret w czapce był za mocno ścierany i widać drewno.

transferowanie zdjęć na drewno

Zdecydowanie najlepiej wyszedł nam obrazek pająka na ciemnym tle. Dlatego, że miał mało szczegółów, był robiony z dobrej jakości wydruku laserowego. Wydaje mi się, że to pająk z filmu o Harrym Potterze – niestety nie znam źródła – innego niż szafka mojej córki…

transferowanie zdjęć na drewno

Pozostałe dwa obrazki to zdjęcia z gazet, wykorzystane, aby pokazać, że ten rodzaj wydruków także się nadaje. To stwarza większe możliwości przy zabawie z dziećmi – mogą sobie wybierać obrazki z ulubionymi bohaterami, zwierzakami, widoczkami itd. Zdjęcie z Pałacu w Wilanowie pochodzi z magazynu „Teraz Wilanów” (Listopad 2018), autor Arkadiusz Obszyński. Zdjęcie szynszyli pochodzi z magazynu „Kraina Zwierząt” (nr 5/18), autor nie został podany.

Podsumowując

Transferowanie zdjęć na drewno to fajny pomysł na prezent. Nie potrzeba wiele, a możemy stworzyć coś oryginalnego. Coś innego niż kalendarz ze zdjęć, kubek ze zdjęciem, poduszka ze zdjęciem, ramka, czy stojak na zdjęcie – co nie znaczy, że te prezenty nie są fajne 😉

Po prostu zabawa w transferowanie zdjęć daje możliwość uczestniczenia dzieciom w przygotowaniu prezentu, a jednocześnie ma coś wspólnego z zabawą w eksperymenty czy czary (w zależności od tego, w co się akurat bawimy 😉 Gotowe drewienka można powiesić na ścianie jako obrazki, ale jeśli użyjemy cienkiej i w odpowiednim rozmiarze, sklejki – to możemy z niej zrobić na przykład okładkę do albumu.

Choć nie trzeba wiele, to jednocześnie jest to trudne dla dzieci. Transferowanie zdjęć na drewno wymaga dokładności i staranności w naklejaniu, a potem ścieraniu papieru i bardzo dużych pokładów cierpliwości…

No Comments

Leave a Comment