jak zrobić prostą lalkę

Jak zrobić prostą lalkę?

Ostatnio na blogu była instrukcja, jak zrobić domek z puszki. Pomyślałam jednak o nieco innej wersji krasnoludka, który by w nim zamieszkał, a mianowicie o laleczce. Jak zrobić prostą lalkę do domku? Okazuje się, że to dziecinnie proste, a efekt może być naprawdę uroczy.

jak zrobić prostą lalkę

Jak zrobić prostą lalkę do domku – krok po kroku:

Otóż potrzebne nam będą:

  • drewniany koralik (ja użyłam 12mm),
  • drucik kreatywny,
  • kawałek sztucznych włosów,
  • rękawiczka.

jak zrobić prostą lalkę

Na zdjęciach widać krok po kroku, jak zrobić prostą lalkę.

Drucik składamy na pół i rozcinamy. Bierzemy jedną połówkę i składamy znów na pół. W środek wkładamy włosy. Przewlekamy złożony drucik przez koralik. Zostawiamy kawałek na zewnątrz koralik i zaginamy. To nam chwilowo przytrzymuje włosy.

jak zrobić prostą lalkę

Do wystających dwóch kawałków drucika doczepiamy drugą połowę. Robimy to skręcając druciki ze sobą, tak aby ściśle się złączyły. Modelujemy tułów (skręcając druciki).

jak zrobić prostą lalkę

Jeśli druciki – ręce lub nogi – są zbyt długie lub nierówne – to przycinamy nożyczkami. Należy jednak pamiętać, aby zostawić kawałeczek do zagięcia. Musimy drucik zagiąć i ścisnąć, żeby powstały łagodne zakończenia, inaczej będą drapały.

jak zrobić prostą lalkę

Odcinamy końcówkę palca od rękawiczki, smarujemy klejem introligatorskim (magik) i nakładamy na głowę i włosy. Dociskamy.

jak zrobić prostą lalkę

Malujemy oczy.

Ubranie możemy zrobić z kawałka filcu, jak u krasnoludka lub z palca od rękawiczki. Musimy tylko delikatnie naciąć w miejscach, gdzie będzie przechodziła szyja i ręce. Zakładamy ubranko z palca od rękawiczki od dołu – wkładając nogi lalki.

jak zrobić prostą lalkę

I nasza urocza laleczka jest gotowa. Dostosowując fryzurę i strój możemy zrobić lalkę chłopca lub dziewczynkę.

jak zrobić prostą lalkę

Jak zrobić prostą lalkę bez szycia…

Koralik plus druciki kreatywne to świetne połączenie. Sztuczne włosy możemy kupić – ja kupiłam z myślą o barbie, której dawno dawno temu ktoś obciął włosy, ale to już inna historia 😉 Można odciąć kawałek włosów z peruki. Można użyć kawałka sztucznego futerka z kaptura.

Czapka z końcówki palca z rękawiczki maskuje nam mocowanie włosów, dziurę w koraliku i drucik kreatywny, to najprostszy sposób na okrągłą czapkę dla lalki bez szycia czy dziergania. Jeśli chcemy koniecznie uzyskać, jakiś bardziej upalny efekt, to zamiast czapki z rękawiczki, możemy nakleić jej chustkę lub szerszą opaskę ze wstążki.

Lalka ma tylko narysowane oczy – nie ma ust. To celowy zabieg, jak przy lalkach walfdorskich, dzięki temu w zabawie może wyrażać wszystkie emocje.

A w domku z puszki możemy ją wszędzie zabrać ze sobą 🙂

No Comments

Leave a Comment