Malowanie bańkami – jesienne drzewa

Square

No i pogoda się popsuła. Dlatego proponuję coś na weekend. To coś, co dzieciom się podoba, ale ostrzegam – robi bałagan. Malowanie bańkami.

malowanie bańkami

 

Malowanie bańkami – potrzebne materiały:

  • farby akrylowe lub barwniki spożywcze (np. takie jak do jajek wielkanocnych),
  • płyn do mycia naczyń,
  • woda,
  • kubeczki,
  • słomki,
  • grubsze kartki (np. takie jak do akwareli).

Cała zabawa polega na tym, że robimy bańki i ich nie zbijamy, tylko pozwalamy spokojnie pękać i wysychać 😉 Zabarwiamy sobie w kubeczkach wodę. Na pół kubeczka używam łyżeczki farby akrylowej lub tabletki barwnika. Do zabarwionej wody dodajemy płyn do mycia naczyń (odrobina wystarczy). Kubeczek stawiamy na grubszej kartce. Dmuchamy w wodę słomką (w miarę delikatnie, żeby powstały nam bańki, które będą z kubeczka się wylewały, ale żeby nie wychlapywała się woda).

malowanie bańkami

Kiedy bańki wypłyną, ostrożnie zdejmujemy kubeczek i zostawiamy bańki na kartce.

malowanie bańkami

Wysychają dość szybko zostawiając bańkowe odciski. Im mniej baniek, tym bardziej wyraźne kształty, im więcej, tym bardziej się rozleją.

malowanie bańkami

Możemy nakładać na siebie kolory.

malowanie bańkami

Kiedy kartki wyschną, możemy domalować łodygi/pnie i tak powstaną kwiaty (na wiosnę) albo drzewa (na jesień).

malowanie bańkami

Możemy też po prostu zostawić dziecięcej wyobraźni dorysowanie szczegółów do tego, co zobaczą w swoim dziele.

malowanie bańkami

Uwaga: Malowanie bańkami to fajna praca, daje dużo zabawy, ale brudzi. Kiedy robimy to na zajęciach, to mamy odpowiednio przygotowaną salę – folia na stołach i podłogach. Kiedy robicie to w domu, pamiętajcie, aby zabezpieczyć sobie przestrzeń i ubranie, to unikniecie niepotrzebnego stresu. Bańki się rozlewają, dzieci dużo za dużo potrafią nadmuchać i często jest więcej zabawy niż dzieł na koniec.

malowanie bańkami

No tylko pytanie, czy koniecznie zależy nam na wielu dziełach, czy na poznaniu nowej techniki, twórczej zabawie i rozruszaniu wyobraźni 🙂 Warto użyć grubych kartek do akwareli, gdyż zwykłe po prostu namiękają i się rozpadają.

malowanie bańkami

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.