Biżuteria z kleju i żywicy

Square
To jest temat, który nieopracowany czeka od wakacji. Mój piękny wyrzut sumienia. Przywieźliśmy sporo przydasiów znad morza – muszelek, bursztynków, piasku… zrobiliśmy mini plażę w drewnianej skrzynce, trochę  wylądowało w słoikach i małych buteleczkach, a reszta? Była chęć na coś ładnego, coś co można podarować w prezencie. Znacie biżuterię z żywicy? – to właśnie nią jest inspirowana nasza biżuteria z kleju.
Biżuteria z żywicy epoksydowej jest piękna, przezroczyste bryły w których znajdziemy zatopione przedmioty, kwiaty, rośliny… Jest też w zasięgu możliwości, jeśli chcecie zrobić ją sami. To tak naprawdę kwestia dobrej żywicy epoksydowej, kilku prób, odpowiedniej foremki. Ale to jednak zabawa dla starszych, wymaga precyzyjnego mieszania substancji, które nie są całkiem obojętne dla zdrowia. Żywica ma bardzo intensywny zapach. Szukałam więc alternatywy dla dzieci, wygląda na to, że mamy to.
Przerobiliśmy i Poxipol, i Żywicę Epidian, UHU Hart, klej na gorąc0 z Flying Tiger, Klej Uniwersalny Polimerowy Dragon i Klej introligatorski CR. Posłuchajcie naszej historii 😉

Biżuteria z kleju introligatorskiego CR

Chodzi o popularny klej Magic, który po zastygnięciu staje się przezroczysty. Klej nie śmierdzi, nie skleja rąk. Początkowo jest biały, po zastygnięciu staje się przezroczysty. Jest tani i łatwo dostępny.

biżuteria z kleju magic

Możemy wlać go do foremki silikonowej i zatopić w nim wykałaczką wybrane elementy. Możemy też wlać go do formy i wcale z niej nie wyjmować. Właśnie w taki sposób robiliśmy w kapslach coś na kształt dzieciowego kaboszona. Do kapsla można przykleić zapięcie do broszek albo nawet spinacz biurowy, który stanie się oczkiem do zawieszenia na jakiejś lince.

Największym minusem tego kleju jest to, że wlany w takiej ilości (objętość kapsla) zasycha i staje się przezroczysty dopiero po tygodniu. Po drugie, wysychając traci znacząco na objętości, co może powodować, że zatopione elementy nie będą równo i gładko pokryte klejem. Pewnie można by wylać kolejną warstwę i znów czekać kilka dni.

biżuteria z kleju magic

Po wyschnięciu klej jest przezroczysty, nie ma zbyt wielu pęcherzyków powietrza, widać zatopione w nim elementy, zachowuje kształt z foremki, ale nie jest twardy. Można go obcinać nożyczkami, czy zrobić igłą dziurę.

I to jest idealne rozwiązanie na biżuterię z kleju dla dzieci,  mogą sobie wylewać do foremek, wkładać co chcą… ale muszą mieć miejsce, aby taką pracę zostawić. Jeśli robimy to w domu, to nie ma problemu, ale jeśli na jakichś zajęciach, to pracę muszą sobie stać w suchym miejscu i co ważne, nie można podchodzić i co chwilę sprawdzać palcem, czy już wyschło. Zrobią nam się na powierzchni brzydkie odciski albo praca się zabrudzi. No i praca do odbioru i wykończenia, dopiero po tygodniu.

biżuteria z kleju

Jak zaczniemy się bawić wcześnie, to na Mikołajki jak znalazł :))) uwaga: lepiej zatapiać suche rzeczy, przy świeżych kwiatach istnieje ryzyko, że jednak obecność wilgoci można nam coś tam psuć w środku.

Biżuteria z kleju na gorąco

Tym sposobem powstał nasz pierwszy bursztynowy wisiorek. Mam pistolet do kleju z Tigera, jest mały, nie rozgrzewa się bardzo mocno i możemy wspólnie z dziećmi nim pracować. Jednak to sprawdzi się przy pracy w domu, czy z małą grupą. Taki klej nie daje nam możliwości samodzielnego wykonania biżuterii przez dziecko. Klej, który mam, nie jest przezroczysty, zastyga jako taki mleczny. Jednak wcale nie trzeba tak całkiem w nim zatapiać dodatków, można je położyć na wierzchu kropli kleju i będą widoczne.
biżuteria z kleju na gorąco
Testowaliśmy klejenie na różnych powierzchniach. Najlepiej robić to na grubej folii, wtedy łatwo odkleić klej po wyschnięciu. Papier, czy folia spożywcza, aluminiowa będą się przyklejać i po wystygnięciu trzeba będzie je zeskrobywać. Jednak przyklejony papier zostawiliśmy i dzięki temu na odwrocie wisiorka wpisana została dedykacja.
biżuteria z kleju na gorąco
  • Wyciskamy duża kroplę rozgrzanego kleju na folię.
  • Wkładamy w nią bursztynki lub malutkie muszelki. Dopychamy lekko patyczkiem/igłą, ale nie maja być zakryte klejem.
  • Z boku wkładamy zagięty drucik z oczkiem – użyliśmy pręcika z kółkiem na końcu – kupiony jako półfabrykat do kolczyków.
  • Zostawiamy do wystygnięcia
  • Odklejamy od folii i przewlekamy gumkę lub sznureczek.

Biżuteria z żywicy epoksydowej

Znacie biżuterię z żywicy epoksydowej? Jest taka idealnie przezroczysta i twarda. Robi się ją z dwóch składników, które trzeba wymieszać w odpowiedniej proporcji według instrukcji.
biżuteria z żywicy epoksydowej
Wykorzystałam żywicę epoksydową Epidian 53. Wygląda super, ale z dziećmi to trudna sprawa do zrobienia – raz, że trudno im wymieszać składniki w odpowiednich proporcjach, a dwa, że śmierdzi, trzy – jest toksyczna.
Żywica epoksydowa świetnie nadaje się do odlewania w foremkach silikonowych. Zastyga w ciągu ośmiu godzin. Można ją później ciąć, przycinać, nie łamie się i nie kruszy, w czasie wysychania nie traci na objętości, nie ma pęcherzyków powietrza.
biżuteria z żywicy
Najpierw należy wymieszać oba składniki według instrukcji. Oba są płynne, można odmierzyć objętość przy pomocy strzykawek. Następnie wymieszaną substancję należy przelać do foremki i włożyć do środka bursztynki lub inne elementy (można pomagać sobie igłą). Można też wylać foremkę do połowy. Ułożyć bursztyny i zalać pozostałą część nową mieszanką już po jakimś czasie. Zaczep/kółeczko możemy przykleić klejem na gorąco lub kropelką w żelu po wyjęciu z formy.
biżuteria z żywicy

Biżuteria z kleju Poxipol

Klej dwuskładnikowy Poxipol przezroczysty jest dość łatwy do kupienia, schnie szybciej, bo już w ciągu 10 minut. Po wyschnięciu nie traci objętości, jest twardy, nie kruszy się.
biżuteria z kleju
Jednak również nie nadaje się do pracy z dziećmi. Poza tym uzyskanie przezroczystości jest trudniejsze. Oba składniki mamy w tubkach, mają konsystencję pasty i mieszamy raczej na oko. Jednak taka konsystencja pozwala nam wylewać mieszaninę bezpośrednio na folię a niekoniecznie do formy.
Jeśli wylewamy klej bezpośrednio na folię, to bursztynki możemy powtykać igłą, a zaczep włożyć od razu w płynny klej. Pozostawiamy do zastygnięcia i odklejamy nieco później niż po 10 minutach – np. po 20.
Testowaliśmy klej Poxipol przezroczysty – nam przezroczysty nie wyszedł ;)))
biżuteria z kleju

Kleje jubilerskie UHU

Sporo tego jest, ze względu na cenę przetestowaliśmy tylko jeden UHU Hart. To jednoskładnikowy klej, nie ma tu konieczności mieszania, też nie nadaje się do pracy z dziećmi, ale z małą grupą starszych można już coś pomyśleć.

biżuteria z kleju

Klej jest płynny, więc trzeba korzystać z foremek. Po zaschnięciu bardzo traci na swojej objętości – w zasadzie zostają ścianki z pustym środkiem. Do zatapiania przedmiotów za bardzo się nie nadaje.

biżuteria z kleju

Jednak wymieszany z brokatem i wylany do foremki daje ciekawy efekt. Dzięki stracie na objętości, wyschnięty element  jest lekki, co też się może przydać. Zostaje w nim sporo pęcherzyków powietrza, a brzegi się kruszą.

biżuteria z kleju

Klej polimerowy uniwersalny

Taki klej jak do popularnych glutków – slime. Nadaje się do pracy z dziećmi, nie jest toksyczny, ma swój zapach, ale nie śmierdzi intensywnie 😉 Niestety wysycha kilka godzin, czasem nawet 24h. Po wyschnięciu jest bardzo plastyczny i jest w nim sporo pęcherzyków powietrza (można je zredukować ogrzewając go lekko nad zapalniczką). Nakładanie do foremki nie jest łatwe, bo jest bardzo lepki i przykleja się do wykałaczki, palców, butelki, wszystkiego. Było to karkołomne zadanie – szczególnie, że wybraliśmy małe silikonowe serduszka ;))) i nawet nie było czemu zdjęć robić 😉

Przezroczysta biżuteria z kleju i żywicy

Podsumowując. Jeśli chcecie, aby dzieci mogły samodzielnie wykonać biżuterię – na przykład przezroczysty wisiorek czy breloczek z zatopionym elementem, to najlepiej wybrać klej Magic (introligatorski CR). Jeśli będziecie robić to wspólnie, zależy Wam na idealnym efekcie, a dzieci będą raczej pomysłodawcami, a nie wykonawcami, to polecam żywicę Epidian.

A wy jakie macie doświadczenia z tego typu biżuterią? Jak widzicie nadal szukamy idealnego rozwiązania dla dzieci, więc jeśli macie ochotę podzielić się swoimi doświadczeniami, to bardzo serdecznie zapraszam 🙂

biżuteria z kleju i biżuteria z żywicy

Comment

One Reply to “Biżuteria z kleju i żywicy”

  1. Żywica dała najlepsze efekty ale coś za coś. Każdy z tych wisiorków i tak wyszedł syper.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.