dzien kropki

Co zrobić z kamieni?

15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Jeśli nie znacie historii Kropki, to koniecznie przeczytajcie. Kropki można zrobić nie tylko na kartce. W zasadzie to na czym nie można… 😉 Tym razem mamy kamyk w kropki. Kamienie to bardzo wdzięczny materiał, otrzymujemy przestrzenne trwałe dzieło, które jest w zasięgu każdego.

co zrobić z kamieni

Kamienie, szczególnie takie gładkie otoczaki z rzeki czy znad morza, aż się proszą by wziąć je do ręki. Możemy je potem ot tak pomalować – dodając na przykład nazwę miejscowości, czy rzeki… możemy je wkleić w ramkę (jak nasze kamykowe ptaki). Możemy też zamienić je w gry. To jak tam wasze pamiątki z wakacji? Jeszcze przed wakacjami dzieliłam się na portalu Juniorowo pomysłami na zagospodarowanie różnych skarbów. Zaś kamienie to dość często zbierania rzecz. Dlatego na naszych wakacyjnych zajęciach często braliśmy na warsztat właśnie kamienie.

kolko i krzyzk z kamieni

Co zrobić z kamieni? Gry!

  • Kółko i krzyżyk – potrzebne nam będą dwa komplety kamieni po 5 sztuk każdy i plansza z 9 jednakowymi polami (3×3)
  • Pary nie do pary/memo – potrzebna nam będzie parzysta liczba kamieni – minimum 4. Malujemy je parami i najlepiej na środku (aby z boku, po odwróceniu, nie dało się podejrzeć obrazka)
  • Warcaby – potrzebne nam będą dwa komplety kamieni po 12 sztuk każdy i plansza z 64 polami (szachownica 8×8)

Malowanie kamieni

Kamienie musimy umyć płynem do mycia naczyń i wysuszyć. Dzięki temu pozbywamy się jakichś drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń (które mogą nam po prostu przeszkadzać w dekorowaniu).

malowanie kamieni

Po kamieniach możemy malować farbami akrylowymi, ale także flamastrami. Jeśli chcemy, aby nasze rysunki były trwałe, to warto kamienie zabezpieczyć lakierem. Ja używam lakieru w sprayu….

malowanie kamieni

Kompletowanie gry

Taką grę z kamieni z wakacji możemy zapakować w woreczek i napisać na nim datę i miejsce wyjazdu. Gotowe woreczki możemy kupić na allegro (np. takie z surowej bawełny) albo uszyć samemu. Planszę do gry w kółko i krzyżyk lub warcaby też możemy namalować na woreczku. Używaliśmy flamastrów i farb akrylowych. Przed ozdabianiem woreczka warto włożyć do środka kartkę, aby farba nie przebiła na drugą stronę worka. Farby akrylowe lepiej nakładać cienko, inaczej długo będą schły.

Taki własnoręcznie zrobiony komplet możemy wyciągnąć zimą i pograć wspominając wakacje lub dać go komuś w prezencie.

kółko i krzyżyk z kamieni

 

ptaki malowane na kamieniach

No Comments

Leave a Comment