kolczyki lego

Robimy kolczyki – z klocków i ze sklejki?!

Córka moja Najstarsza lat 9 lubi robić rzeczy. Kombinuje, wymyśla… a to porysuje, a to poszyje, poskleja. To już nie ten etap, że muszę organizować „robienie czegoś”, rozkładać materiały na stole w kuchni. Nie. To już etap, że się samemu coś przy swoim biurku dłubie. Przejrzałam co miałam i znalazłam zapomniane pudełko pełne półfabrykatów do robienia biżuterii. No więc robimy kolczyki!

Robimy kolczyki!

To coś nowego. Coś praktycznego. Coś wciągającego. Nowe hobby dla dziewczyny. Córka ma uszy przekłute od kilku miesięcy i lubi nosić i zmieniać kolczyki. Teraz może je robić sama. Robi dla siebie, wymyśla, kombinuje. Robi na prezenty.
Pokazałam jej jak można robić kolczyki wiszące (na biglach) i krótkie (na sztyftach). Oczywiście na początek wzięłam na warsztat koraliki. Pokazałam, że szczypcami możemy modelować drucik, zaginać, można też drucik przyciąć. Mamy druciki z płaskim zakończeniem, ale też z oczkiem – wtedy możemy łączyć jeden za drugim. Koraliki można przekładać metalowymi kuleczkami, blaszkami. Trochę potrenowałyśmy na koralikach. Szczególnie zaginanie drucików trzeba najpierw potrenować, żeby nabrać wprawy. Jednak później nastąpiło szaleństwo. Córka ma swój kuferek półfabrykatów, a ja dostaje kolczyki 😉
kolczyki lego

Koczyki – niezbędne materiały

Zobaczcie, co Wam się przyda, żeby zacząć przygodę z robieniem kolczyków i nie inwestować w to mnóstwa pieniędzy. Wszystkie półfabrykaty kupuje na Allegro. Jeśli element ma styczność ze skórą, to wybieram stal chirurgiczną, pozostałe – łączniki, druciki kupuję stalowe/posrebrzane.
Kolczyki krótkie 
Są proste do wykonania, ale wymagają użycia kleju. Możemy szaleć i błyskawicznie otrzymać nowe kolczyki.
Kolczyki wiszące 
Wymagają więcej pracy, jednak nie kleimy, tylko zaginamy elementy i łączymy. To właśnie zaginanie, łączenie elementów wymagają wprawy. Jeśli jednak pierwsze kolczyki po jakimś czasie nie będą nas satysfakcjonowały, to możemy porozginać druciki o uratować takie elementy jak bigle, czy koraliki. Ważne, żeby tworzyć i się wprawiać.
robimy kolczyki

Lista potrzebnych rzeczy do robienia kolczyków

Bazy do kolczyków:
 • Bigle ze stali chirurgicznej
 • Sztyfty ze stali chirurgicznej
Półfabrykaty do kolczyków wiszących:
 • Kółka – łączniki
 • Druciki długie

Narzędzia do robienia kolczyków:

 • Szczypce do zaginania
 • Szczypce do cięcia
 • Pistolet do klejenia na gorąco

Ozdoby do kolczyków:

 • Małe drewniane ozdoby do decoupage/scrapki ze sklejki
 • Koraliki
 • Klocki lego
 • Małe muszelki

Jak zrobić kolczyki z klocków lego

Potrzebne nam będą sztyfty, dwa klocki lego, klej w pistolecie.
Do małych klocków lego przydadzą nam się sztyfty o średnicy nie większej niż 4mm, wtedy wejdą do środka klocka. Jeśli użyjemy sztyftów większych 5-6mm – to klocek będzie naklejony na sztyfcie.
kolczyki lego
Nakładamy kroplę kleju na sztyft, nakładamy klocek i odstawiamy do wystygnięcia. Jak wystygnie to możemy odciąć nitki z kleju, które mogły się wyciągnąć w czasie klejenia.
kolczyki lego

Jak zrobić kolczyki z muszelek

Postępujemy jak wyżej, tym razem jednak napełniamy wnętrze muszelki klejem i wkładamy do środka sztyft.
Jeśli chcemy przyklejać większe elementy, to możemy użyć sztyftów o większej średnicy. Można na przykład wykorzystać gotowe naklejki ozdobne – tutaj mamy kwiatki 3D. Jeśli wykorzystujemy naklejki, to lepiej odkleić papierek klejący i przymocować to na klej na gorąco. Mniejsze elementy możemy mocować klejem magik, ale jednak jest bardziej płynny i ścieka. Wygodny jest też klej kropelka w żelu, jednak wtedy to ja muszę kleić, bo naprawdę to nie jest coś dla dzieciaków.
Jeśli chodzi o pistolet do kleju, to mamy taki mały z Tigera. Nie rozgrzewa się zbyt mocno, wiec minusem jest to, ze szybko zastyga, ale plusem jest to, że już taka dziewięciolatka może go używać.

Jak zrobić kolczyki wiszące ze sklejki

Małe sklejkowe ozdoby to nie tylko scrapbooking i decoupage, to także produkcja kolczyków. Możemy takie malutkie ptaszki czy jeże przyklejać do sztyftów, ale z większych możemy robić kolczyki wiszące.
Potrzebne nam będą bigle, kółeczka mocujące o średnicy 6mm (mniejsze mogą być za małe, aby zmieścić element ze sklejki i bigiel), zaś większe mogą być za duże i odciągać wzrok od faktycznej ozdoby.
kolczyki ze sklejki
Najpierw elementy ze sklejki malujemy – my używałyśmy farb akrylowych. Można malować, można lekko stemplować (kawałek gąbki zamoczyć w farbie i lekko nakładać na element ze sklejki).
kolczyki ze sklejki
Na taki sklejkowy kwiatek nakładamy kółeczko a do kołeczka mocujemy bigiel.
kolczyki ze sklejki
Na wyprzedażach w sieciówkach możemy znaleźć kolczyki – np. 10 par za 10zł. Niektóre fajne, ale niektóre… można przerobić. Np. ładne sztyfty z kółeczkiem do którego można doczepić inny element zwisający. Z innych ładne elementy zwisające można przyczepić do innych bigli i stworzyć coś nowego,

No Comments

Leave a Comment