ptaki malowane na kamieniach

Porachunki z ptakami

Tytuł mógłby zapowiadać instrukcje DIY stracha na wróble… ale nie, to zupełnie nie to. To porachunki między tukanami, papugami, flamingami a całym stadkiem ptaków z wakacyjnej łąki. Ehh przecież to niemożliwe… Więc to raczej nie porachunek a mój rachunek sumienia.

Ptaki widzę, ptaki… flamingi

Egzotyczne ptaki to motyw na topie. Dzieciaki je rozpoznają, ba – nawet są wyczulone na punkcie odpowiedniego zgięcia nóg flaminga na różnych obrazkach. I nie ma nic w tym złego, w końcu Najmłodsza naprawdę świetnie opiekuje się swoim różowym flamingiem. Chodzi raczej o to, że zabawy i twórczość inspirowana dość nam odległą egzotyką przysłoniła nam nasze rodzime ptaki.

Ptaki widzę, ptaki… dookoła

Zdałam sobie z tego sprawę podczas naszych wakacyjnych podróży. No wiecie – jedziemy samochodem, wołam bocian, a minutę później któreś z dzieci pyta – gdzie? 😉 No więc szukaliśmy bocianów – i były w gniazdach małe, duże na łąkach, przepiękne w locie.
Jaskółki też były.
Sójki w lesie. I dzięcioł.
Ale była też zagadka. Intrygująca. Chmara niewielkich ptaków przelatujących między łąkami a drzewami, odlatujących, wracających. Obserwowaliśmy je cały dzień. Nie dawały nam spokoju, udało nam się je wygooglać – to były kwiczoły.
kwiczoły
Nastąpiła wielka fascynacja kwiczołami. Zrobiliśmy więc pamiątkowe znalezione kamyki – z kwiczołami.
kwiczoł

Ptaki malowane na kamieniach

To jest bardzo fajny pomysł na pamiątki z wakacji – znalezione kamyki można pomalować tak, aby przypominały spotkane w danym miejscu rośliny lub zwierzęta. Mogą stać sobie na półce, można je też klejem na gorąco przykleić do tektury w ramce i stworzyć ptasi obrazek.
Kamienie malowaliśmy farbkami akrylowymi.
Zawsze zabieram ze sobą taki podręczny woreczek z podstawowymi materiałami. Małe farbki akrylowe, oczka, czarny marker, gumka do nawlekania, klej i nożyczki… Farbki są różne, ale nie ma wszystkich potrzebnych kolorów. Wyszła nam te przez to zabawa w tworzenie barw i uzyskiwanie brązu idealnego 🙂
ptaki malowane na kamieniach
Takimi pomalowanymi kamykami można też grać w kółko i krzyżyk.
ptaki malowane na kamieniach
Malowalismy nie tylko kwiczoły, ale i inne spotkane ptaszki.
ptaki malowane na kamieniach
Dzięki temu w formie zabawy staraliśmy się wychwycić charakterystyczne szczegóły i różnice między mazurkiem a wróblem, między różnymi sikorkami, czy szpakiem i kosem…
Mały atlas ptaków

„Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków

Rozpoznawanie ptaków

Cóż, ptaki nie są moją mocną stroną, nadal nie umiem powiedzieć czy w mieście widuję mewy czy rybitwy… a każdej zimy na nowo muszę sobie odświeżać informacje jak prawidłowo dokarmiać ptaki. Dlatego wspólnie z dzieciakami przekopywaliśmy internet, żeby ptaszki lepiej poznać. Za każdym razem, zamiast od razy sięgać po telefon i wchodzić do wyszukiwarki, staramy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Gdzie danego ptaka widzieliśmy – czy nad wodą, czy w innej charakterystycznej okolicy, jakiej był wielkości, jakiego koloru miał głowę, brzuszek, dziób, czy miał jakieś charakterystyczne cechy – plamki, kropki… dzięki tym szczegółom łatwiej nam określić kogo szukamy.
Uwielbiamy też oglądać znalezione skorupki czy gniazdka, ale są takie momenty, gdy patrzysz, patrzysz i już nic nie wiesz. Gdy Google nie pomaga… wtedy to uderzam do mojej ulubionej ptasiej ekspertki – Kasia i Michał Skakuj.
Rozglądajcie się, nasłuchujcie. Nasze ptaki, to przecież często zupełnie inni towarzysze letnich wakacji, a zupełnie inni ferii zimowych. Kurcze (też ptak), to taki wdzięczny temat. Chciałabym, żeby ten motyw był co najmniej tak popularny, jak flamingi 😉 
mały atlas ptaków
Do bliższego przyjrzenia się walorom edukacyjnym naszej zabawy kamienia zachęciła mnie akcja Wakacyjne Potyczki. To wyzwanie wymyślone przez Ilonę z  bloga kreatywnymokiem.pl, która w ciekawy sposób stara się łączyć edukację z zabawą.

8 komentarzy

 • Magda Kus Lipiec 11, 2018 at 7:36 am

  Pięknie, wakacyjnie i naturalnie 🙂

  Reply
 • Monika Flok Lipiec 11, 2018 at 7:40 pm

  Często widziałam na pinterescie pomysły na malowanie kamieni i bardzo mi się to spodobało…..teWasze sa przepiękne i pomysl super

  Reply
 • Ania z Pomysłowe Smyki Lipiec 12, 2018 at 11:13 am

  Ach jak pięknie… i wakacyjne (y)

  Reply
 • Joanna (Nasza szkoła domowa) Lipiec 12, 2018 at 7:57 pm

  Bardzo fajny pomysł z tym malowaniem kamieni. Dzieciom podczas takiej zabawy lepiej utrwalają się wiadomości.

  Reply
 • Ilona Popławska Lipiec 12, 2018 at 8:17 pm

  Przepiękne ptaki wam wyszły <3. To prawda, flamingi to ptaki na topie, ale ile polskich mamy cudownych skrzydlatych. Nie dawno widziałam młodego dzięcioła w naszym sadku. Cudowny widok!

  Reply
 • Diana Lipiec 12, 2018 at 11:00 pm

  Wasze kamyczkowe ptaszki są PRZEUROCZE!!! Uwielbiam malowane kamienie 🙂

  Reply
 • Nina Lipiec 24, 2018 at 7:56 am

  Śliczne ptaki!!! Piekny wakacyjny warsztat!

  Reply
 • Uczestniczki Wakacyjnych (po)tyczek - poznaj aktywne i twórcze mamy Lipiec 27, 2018 at 2:10 pm

  […] – (Po)rachunki z ptakami (Po)moc – (Po)chodzenie […]

  Reply

Leave a Comment