miniaturowy koszyczek wielkanocny

Miniaturowy koszyczek wielkanocny

Dzieci lubią małe rzeczy, sama pamiętam moją wielką fascynację malutkimi drewnianymi pisankami z Cepelii. Dlatego, jak zaczęliśmy już trochę wiosennie i wielkanocnie działać, to padło pytanie, czy możemy zrobić taki tyci miniaturowy koszyczek wielkanocny.

Wielokrotnie już pisałam, że lubię proste rzeczy. Ostatnio pisałam o zwyczajnej glinie ceramicznej. Tym razem sięgnęłam po papier mache, czyli rozciapciane gazety 😉 Co takiego jest w tej masie, czego nie oferują inne (glina, masa solna, modelina czy zimna porcelana)? Jest bardziej wytrzymała na urazy mechaniczne. Dlaczego nie filcowy koszyczek – bo trzeba szyć, a z masy można po prostu ulepić. Ponieważ tym razem chodziło o miniaturowy koszyczek wielkanocny i jajeczka, to pomyślałam, że papierowe będą najmocniejsze, w razie upadku z wysokości.

Już kiedyś korzystaliśmy z masy papierowej – robiąc piniatę. Wtedy naklejaliśmy kawałki gazety na formę. Tym razem robiliśmy masę z gazety, choć ma to kilka etapów, to nie jest trudne i nie trzeba robić wszystkiego naraz. Masę papierową można formować i jest trwała po zaschnięciu.

Papier mache – przepis

Potrzebne będą:
 • Gazety
 • Woda
 • Klej – biały, wikol lub magik
Najpierw słowo odnośnie kleju. Ponieważ papier mache to technika stara, to i przepisów znajdziecie mnóstwo. Wiele z nich bazuje na kleju robionym z mąki i wody, jeśli jednak wasza masa będzie długo schła, bo zimno, pochmurno, kompozycja duża itd – to istnieje groźba, że może Wam zapleśnieć. Dlatego używam kleju fabrycznie produkowanego – magik, wikol, czy biały uniwersalny.
Wykonanie masy to świetna zabawa:
 1. Gazety drzemy na małe kawałki.papier mache
 2. Zbieramy gazety z całej podłogi i wkładamy do miski.
 3. Zalewamy gazety wodą – wystarczy tyle wody, aby zakryła gazety.papier mache
 4. Mieszamy gazety z wodą starając się mieć jak najmniej strat.
 5. Zostawiamy gazety w wodzie na godzinę (lub dłużej, np. na noc), ale godzina jest wystarczająca.papier mache
 6. Odciskamy gazety z wody, solidnie. Możemy nawet odcisnąć na sitku.papier mache
 7. Przy okazji odciskanie drzemy masę na małe kawałki. Im bardziej rozdrobnimy, tym lepiej wymiesza nam się później z klejem.
 8. Do masy dodajemy klej. Do paćki, która mieści mi się w dwóch dłoniach wyciskam tubkę kleju. Mieszamy to solidnie. Niektórzy blendują, ale mi szkoda blendera. Masa jest gotowa. papier mache

Miniaturowy koszyczek wielkanocny i pisanki z papier mache

Koszyczki robimy tak samo jak miseczki. Ponieważ u nas miały być malutkie, to wykorzystałam małe naczynka. W ogóle najlepiej sprawdziły się foremki silikonowe. Naczynko smarujemy wazeliną.
koszyczek z papier mache
Wkładamy naszą masę i oklejamy nią wewnętrzne ścianki. Dociskamy mocno – wazelina powoduje, że będzie się to dało odkleić.
papier mache
Zostawiamy do wyschnięcia. Można na kaloryferze, można na słonecznym parapecie. Jednak nawet takie małe formy będą schły co najmniej dobę. Ja robię tak, że wnętrze smaruję cienką warstwą kleju magik.
papier mache wielkanoc
Kiedy masa jest lekko wyschnięta (ścianki wewnętrzne są suche, a zewnętrze nie bardzo), to wyjmuję z foremek. Można pomóc sobie nożem. Zostawiam teraz znowu do wyschnięcia. A jak się dzieci niecierpliwą, to malujemy takie lekko wilgotne farbami i takie zostawiamy do wyschnięcia.
papier mache wielkanoc
Z resztek masy lepimy małe jajeczka, dość mocno je zgniatając.
Można do malowania użyć farb akrylowych, niektórzy używają plakatowej.
Z papieru wycinam pasek i doklejam – to będzie rączka koszyczka.
koszyczek wielkanocny
Z pomponów robimy kurczaczki i baranki.
miniaturowy koszyczek wielkanocny
Po wyschnięciu – z mokrych chusteczek, którymi wycieramy pędzle, robimy serwetki do koszyczków.
mini koszyczek wielkanocny
Wiem, że może się wydawać, że z tym jest dużo roboty. Jednak każdy etap, to świetna zabawa sama w sobie, nie musimy wszystkiego robić naraz. No i otrzymane przedmioty będą trwałe.

2 komentarze

 • Ania, Kęsy Codzienności Marzec 16, 2018 at 11:40 am

  Fajny pomysł. W życiu bym nie wpadla na takie wykorzystanie gazety ? brawo! ?

  Reply
  • amina Marzec 16, 2018 at 1:10 pm

   Dzięki 🙂 i w ogóle to wytrzymałe jest 😉

   Reply

Leave a Comment