Książki o sztuce dla dzieci

Square

Raz w tygodniu, w środę na moim facebooku i instagramie, wrzucam propozycje ciekawych książek w ramach #zrobtosamkiksiazki. To zarówno poradniki typu zrób to sam, piękne książki działające na wyobraźnie, jak i książki o sztuce dla dzieci. Ponieważ często dostaję o nie pytania typu – co to za książka była, co o niej pisałaś…, to postanowiłam kompleksowo temat opisać na blogu.

Książki o sztuce dla dzieci

Książki o sztuce dla dzieci – ogólne

To książki przekrojowe, dobre na początek – ułożyłam je według wieku.

Sztuka, książka z okienkami.

Autorka: Rosie Dickins; Wydawnictwo: Olesiejuk; liczba stron: 12.

Książka z twardymi kartami i wieloma okienkami. To pozycja dobra dla młodszych przedszkolaków, ale i starszym dzieciom będzie się podobała. Jest kolorowa, a teksty są krótkie. W ciekawy sposób pokazuje podstawowy zakres wiedzy o sztuce – barwie, formie, rodzajach sztuki.

ksiazki dla dzieci o sztuce

ksiazki o sztuce dla dzieci

Świat w obrazkach. Sztuka.

Autorka: Marie-Renee Pimont; Wydawnictwo: Olesiejuk; liczba stron: 120

To pozycja dla starszych przedszkolaków i uczniów. Kompendium wiedzy o sztuce w pigułce napisanej prostym językiem. Znajdziemy tu informacje o tym, jak powstawały pierwsze malowidła, kim byli słynni malarze, czy też jak wymyślono fotografię i film. Jej ogromnym atutem jest dużo obrazków, zdjęć i reprodukcji.

ksiazki o sztuce dla dzieci

ksiazki o sztuce dla dzieci

Mała historia sztuki dla dzieci.

Autor: Dorota Nosowska; Wydawnictwo: Omnibus; liczba stron: 48.

Książka dla uczniów klas 0-3. Podstawowy zakres informacji, przedstawiony w typowy podręcznikowy sposób. Od starożytności po współczesność – wielcy malarze, ich wielkie dzieła, wszystko systematycznie ułożone. Wygodna książka do szkoły z odpowiednim zakresem materiału, niestety dość toporna typografia – różne czcionki, kolory, ramki…

ksiazki o sztuce dla dzieci

ksiazki o sztuce dla dzieci

Sztuka i Ty

Autorki: Anthea Peppin, Helen Williams; Wydawnictwo: WSiP; liczba stron: 192

Książka jest mocno teoretyczna – artyści i dzieła przedstawiani są w kontekście konkretnych technik, czy zagadnień teoretycznych – np. perspektywa, światło, rzeźba… Jej ogromnym atutem jest prosty język, dużo informacji i  reprodukcji. Szczególnie te duże reprodukcje są lubiane przez dzieci. W sam raz dla dzieci szkolnych, choć jak widać na zdjęciu dwulatki też mają na czym oko zawiesić.

Książki o sztuce dla dzieci

Historia sztuki dla dzieci i rodziców

Autorka: Ewa Jałochowska; Wydawnictwo: Bukowy Las; liczba stron: 528

Bardzo mam mieszane uczucia odnośnie tej książki. Jest to piękna, wielka księga – kocham takie księgi typu kopalnia wiedzy. Dodatkowym atutem jest jej powieściowy charakter – treścią są rozmowy mamy z siedmioletnim synem, rozmowy o sztuce oczywiście. To sztuka oczami dziecka, mamy tu dziecięce pytania, rozważania i refleksje. Nie brakuje tu kluczowych nazwisk i wielkich dzieł.

Jednak dzieła są tylko wspomniane i opisane, bardzo bardzo bardzo brakuje reprodukcji. Wiem, że obecnie wystarczy wyciągnąć telefon, wpisać w google i natychmiast mamy zdjęcie. No, ale moje dzieci, póki co, są książkowe i zależy mi, żeby w książce było wszystko. Choć książka to dialogi siedmiolatka, to jednak typografia jest totalnie niedziecięca i chyba dopiero 9 latek dałby radę sam ją przeczytać. Raczej więc jest to książka do poczytania na głos – tym bardziej brakuje tu wtedy obrazków, na które dziecko mogłoby popatrzeć.

ksiazki o sztuce dla dzieci

ksiazki o sztuce dla dzieci

Historia obrazów dla dzieci

Autorzy: David Hockney, Martin Gayford; Wydawnictwo: Rebis; Liczba stron: 128.

„Historia obrazów dla dzieci” – jeśli jeszcze nie mieliście jej w rękach, to koniecznie sięgnijcie. Jedna z lepszych książek o sztuce dla dzieci. Napisana ciekawie i przystępnym językiem w formie dialogu między Dawidem Hockneyem a Marcinem Gayfordem. W książce znajdują się i reprodukcje dzieł sztuki i ilustracje Rose Black. Książka pełna jest wiedzy i ciekawych zestawień, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Dobrze się ją czyta z dziećmi 7+, a starsi, którzy się wciągną mogą sięgnąć po „Historię obrazów” w wersji dla dorosłych.

Historia obrazów dla dzieci Hockney

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści

Autor: Michael Bird; Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Liczba stron: 336

To obszerna książka o sztuce dla dzieci. Autor wybiera obraz i opisuje jego historię przedstawiając i przybliżając nam jednocześnie autora. Wszystkie dzieła ułożone są chronologicznie.

Książka jest napisana żywym językiem, choć opowiadanie nie są długie, to jest wciągająca. Zawiera dużo wiadomości, które i dorosłego mogą zaskoczyć. Minusem książki jest niedosyt – historie są krótkie dotyczą jednego obrazu, a miałoby się ochotę czytać dalej.

Książki o sztuce dla dzieci – szczególne

Przedstawiam tu ciekawe książki, które jakiś konkretny wycinek sztuki traktują bardziej szczegółowo. To świetne uzupełnienie bardziej ogólnych książek o sztuce.

Historie Mona Lizy

Autor: Piotr Barsony; Wydawnictwo: Muchomor; liczba stron: 56.

Ta książka i mnie wciągnęła, bo to jest genialny pomysł. Autor wziął na warsztat Mona Lizę, dzięki której przedstawił nam słynnych malarzy. Mamy tu świetną podróż przez historię malarstwa, w sam raz dla dzieci. To książka do ciągłego przeglądania, nie tylko przez miłośników sztuki, naprawdę wciąga. Nadaje się dla wszystkich – nawet maluchy popatrzą na różne wersje tego samego obrazu.

książki o sztuce dla dzieci

książki o sztuce dla dzieci

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Autorka: Susie Hodge; Wydawnictwo: PWN; liczba stron: 96

Książka Susie Hodge nie jest o nagości w sztuce. Tytuł ma dopisek „i inne ważne pytania”. Tutaj każdy rozdział zaczyna się pytaniem, a wybrane dzieła układają się w pomysł na odpowiedź lub rodzą kolejne pytania. Na okładkę wybrano pytanie najbardziej kontrowersyjne. Proste. Po pierwszym rozczarowaniu, że nie będzie jednak golasów, okazało się, że książka mimo wszystko jest ciekawa.

Autorka prowadzi nas przez różne epoki i przedstawia wielu twórców, także tych mniej wszystkim znanych. Dużo tu reprodukcji, ciekawostek, zwięzłych informacji – wszystkie służą znalezieniu odpowiedzi na postawione pytania. Jest napisana dość skrótowo i przyjaznym językiem.

Jest to na pewno inne, jednocześnie ambitne i ciekawe spojrzenie na sztukę. To książka, która ma szanse zaciekawić i wciągnąć dzieciaki. Myślę, że od 6 lat w górę.

ksiazki dla dzieci o sztuce

ksiazki o sztuce dla dzieci

Bałwan w lodówce

Autor: Łukasz Gorczyca; Wydawnictwo: Dwie Siostry; liczba stron: 128

Coś sztuce współczesnej, choć książka napisana z myślą o dzieciach, to i dorośli dadzą się wciągnąć. (I dokształcić a potem brylować) Zarówno sama treść, jak i sposób jej przedstawienia, naprawdę wzbudziły w dzieciakach zainteresowanie; zaskakująco lekko się ją czyta. W skrócie: Epizody z życia pewnej rodziny z dwójką dzieci są punktem wyjscia do opowieści o współczesnych artystach i ich twórczości.

To bardzo dobre dopełnienie wizyt w galeriach sztuki współczesnej, a zresztą nie tylko – dzieciaki moje kojarzyły np. Tęczę z pl. Zbawiciela, choć nie kojarzyły jej autorki, Julity Wójcik. Przy tej książce wychodzi też potrzeba rozmowy. Wracają odwieczne pytania – kiedy coś jest sztuką, a kiedy nie, czy możemy powiedzieć o kimś, że jest artystą albo nie. Czy istnieją jakieś granice w sztuce? A jeśli tak, czy powinno się je przekraczać?

Książki o sztuce dla dzieci bałwan w lodówce

bałwan w lodówce

D.E.S.I.G.N. D.O.M.E.K. S.Z.T.U.K.A. M.O.D.A.

Wydawnictwo Dwie Siostry ??

To seria książek – z jednej strony mamy ogólną o sztuce, ale z drugiej mamy też pozycje dotyczące konkretnych wycinków. Dobra kreska, fachowa wiedza, ciekawie przedstawione informacje, w dawce odpowiedniej dla dzieci.

Od jakiego wieku? 6 latki czytają z zainteresowaniem, starsze dzieciaki tez, a młodsze? Oglądają obrazki i się zadziwiają.

Książki praktyczno-teoretyczne

To nie są typowe książki o sztuce dla dzieci, ale łączą w sobie wiedzę i coś na kształt popularnych bazgrolników.

Zróbmy sobie arcydziełko

Autorka: Marion Deuchars; Wydawnictwo: Dwie Siostry; liczba stron: 224

To książka trochę teoretyczna – bo zawiera informacje o twórcach lub pewnych zagadnieniach teoretycznych. Z drugiej strony praktyczna – ma mnóstwo miejsca na własną twórczość i pełna jest kreatywnych zadań.

zrobmy sobie arcydzielko

zróbmy sobie arcydziełko

Arcypalce

Autorka: Marion Deuchars; Wydawnictwo: Dwie Siostry; liczba stron: 128

To książka świetna na prezent, podróż i do chorowania, czyli „Arcypalce” Marion Deuchars. Książka mniej teoretyczna niż „Arcydziełko”, ale zabawa przednia. Tym razem tworzymy świat z odcisków palców – mnóstwo pomysłów i zabaw opracowanych we wciągający sposób.

Można odciski tworzyć maczając palce w rozwodnionych farbach lub odciskając je na pomalowanej gąbkę. Wcale nie musimy używać poduszek z tuszem ? a akwarele świetnie się zmywają. To jest tez mega genialna propozycja dla dzieci, które nie radzą sobie z rysowaniem, mają problem z prawidłowym chwytem i są bardzo zniechęcone ciągłymi ćwiczeniami.

Możecie im podrzucić taką alternatywę, to fajne urozmaicenie codziennych ćwiczeń. Zresztą, możecie też po prostu kupić, że niby dla dziecka, ale wieczorkiem samemu się nią bawić

arcypalce

ksiazki o sztuce dla dzieci

Masz swoją ulubioną książkę o sztuce dla dzieci? A może jakiś album z reprodukcjami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.