Koszyczek z recyklingu i inne z butelek

Square

Chciałam zrobić sobie taki popularny w internetach pojemnik na telefon. Jednak każda moja próba kończyła się tym, że dzieciakom się tak to podobało, że mi zabierały. Ostatecznie zrobiłam im koszyczek z recyklingu, taki mały koszyczek z plastikowej butelki. Można go wykorzystać do zabawy, do dekoracji, czy do zbierania słodyczy zostawionych przez zajączka. Poniżej znajdziecie różne pomysły na wykorzystanie plastikowych butelek: koszyczek, przybornik, pojemnik na telefon. Najpierw jednak słów kilka o pracy z butelkami.

koszyczek z recyklingu

koszyczek z recyklingu

przybornik z plastikowej butelki

pojemnik z recyklingu

Wykorzystanie plastikowych butelek

  1. Korzystajmy z butelek, które i tak mamy w domu. Nie kupujmy plastiku tylko po to, aby móc go przerobić na coś. Ziemia ma już za dużo śmieci.
  2. Jeśli dzieciaki mają wykonać to samodzielnie, to zdecydowanie z butelek z miękkiego, elastycznego plastiku – jak ta po Ludwiku. Można to ciąć nożyczkami do papieru. Choć trzeba strasznie uważać przy wbijaniu i robieniu pierwszego nacięcia.
  3. Przy grubym, twardym plastiku trzeba bardzo uważać. Ostrze może się ześlizgnąć i zranić, a sam plastik trzeba dobrze na koniec okroić, żeby nie miał ostrych krawędzi.
  4. Jeśli oklejamy pojemnik tkaniną, to można wykorzystać taśmę dwustronną lub klej introligatorski (np. magik).

Nie lubię plastiku, staram się go w miarę możliwości unikać. Do domu wolę kupić jedno wielkie opakowanie płynu, niż kilka mniejszych. Nie kupuję pojemniczków, doniczek, czy jakichś dekoracji. Staram się na maxa wykorzystać to, co już mam. Dać drugie, trzecie, dziesiąte życie… Korzystać ze szkła, drewna, czy innych naturalnych materiałów. A jednak przeraziło mnie to, ile plastiku znalazłam w domu, ot tak – szukając materiału na te pojemniczki. Płyn do mycia naczyń, szampon, płyn po prysznic… a to tylko jeden worek śmieci, jednej rodziny i to w miarę rozsądnie podchodzącej do gospodarki śmieciami i recyklingu…

Poniższe pomysły są fajne, ale pisząc tego posta, w drugim okienku robię research o mydłach w kostce do ciała i włosów, i zastanawiam się z czego jeszcze mogę zrezygnować…

Duży koszyczek z recyklingu

Koszyczek powstał z butelki po płynie do mycia naczyń. Konkretnie był to duży Ludwik, miękki plastik, bardzo łatwy do cięcia.

koszyczek z butelki

Wszystko zrobione nożyczkami do papieru. Tylko, żeby zrobić pierwszą dziurę, korzystałam z ostrych małych nożyczek do paznokci.

koszyczek z recyklingu

Następnie koszyczek pooklejałam kawałkami taśmy dwustronnej. Rączki owinęłam wstążką, a resztę koszyczka kawałkiem kolorowej bawełny, podobnie w środku. Dookoła koszyczka przykleiłam klejem magik ozdobną tasiemkę.

koszyczek na słodycze

Mały koszyczek z recyklingu

Ten powstał z butelki po szamponie. To był twardy plastik. Nie było szans, żeby nawet starsze dziecko robiło to samodzielnie. Udało się dzięki ostrym małym nożyczkom do paznokci.

Jednak jest mocny i całkowicie przezroczysty, okazało się to jego wielkim atutem i nie było już chęci na oklejanie materiałem.

koszyczek z plastikowej butelki

Pojemnik na telefon lub przybory

To wspomniany pojemnik na telefon, podpatrzony po wpisaniu w google „diy plastic bottle smartphone holder” 😛 😛 😛 😉

pojemnik na telefon z butelki

Zrobiony jest z butelki po płynie pod prysznic. Idealna wielkość na smartphona 😉

przybornik z recyklingu

No niestety, został mi od razu odebrany. Okazał się idealny na flamastry…. 😉

Zrobiłam więc jeszcze jedno podejście, tym razem z butli po płynie do płukania.

pojemnik na telefon

Trochę za szeroka podstawa, ale przynajmniej nikt go już mi nie zabrał 😉

 

Przybornik z plastikowych butelek

Zastanawiałam się, czy połączyć butelki przed oklejeniem, czy lepiej nie. Ostatecznie wybrałam drugą opcję. Najpierw przycięłam sobie butelki.

przybornik z plastikowych butelek

Następnie taśmę dwustronną nakleiłam na wybraną bawełnę i przycięłam odrobinę przy brzegu, żeby się nie siepała. n

przybornik z plastikowej butelki

Tkaninę nakleiła na butelkę, zawijając brzeg i wklejając też kawałek do wewnątrz.

przybornik z plastikowej butelki

Dół przycinam, zawijam i żeby zamaskować naklejam wycięte kółko z materiału.

plastikowa butelka

Poszczególne butelki można ze sobą skleić lub zostawić, jako pojedyncze pojemniki.

przybornik z plastikowej butelki

Muszę przyznać, że jestem zaskoczona, jak fajnie wyglądają te pojemniki. Nawet ten mały… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.