Okładka na kalendarz lub zeszyt

Square

Używacie papierowych kalendarzy? Może macie przydziałowy z pracy albo dostaliście pod choinką? Tylko okładka jakaś taka niezachęcająca? Można to bardzo łatwo zmienić – poniżej okładka na kalendarz z materiału na trzy sposoby – od szytej na maszynie, przez taką, którą można zszyć ręcznie lub klejona. To może być też okładka na zeszyt albo okładka na książeczkę zdrowia dziecka.

Okładka na kalendarz lub zeszyt

Może być tylko okładka z materiału. Możemy jednak doszyć do niej małą kieszonkę, wsuwkę na długopis, gumkę do zamykania albo guziczek z zapięciem. Ponieważ użyłam wzorzystych materiałów, to nie znajdziecie na poniższych zdjęciach doklejanych koronek, czy filcowych ozdobników… Jeśli jednak użyjecie materiału bez w wzoru lub dość dyskretnego, to możecie śmiało pobawić się w dekorowanie. Poniższe zdjęcia jako modeli wykorzystują zeszyty a nie kalendarze… bo zostały mi natychmiast zarekwirowane i są już w plecaku 😉

Sposób pierwszy – z szyciem

Bawełnę usztywniamy i wzmacniamy flizeliną. W tym celu należy flizeliną przyłożyć świecącą stroną do lewej strony bawełny. Na desce kładziemy bawełnianą ścierkę, na to kładziemy bawełnę z flizeliną i przyprasowujemy żelazkiem (od strony bawełny). (Po co ścierka? Bo bardzo łatwo się pomylić po której stronie flizeliny jest klej i możną ją niechcący przykleić do deski).

okładka na kalendarz lub zeszyt

Następnie odrysowujemy sobie nasz rozłożony kalendarz (dwie okładki i grzbiet), dodajemy margines na szycie.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Zaginamy krawędzie, zaprasowujemy i zaszywamy.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Przykładamy nasz kalendarz, zaginamy materiał i zaszywamy zakładkę przy krawędziach. Możemy dołożyć gumkę.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Wkładamy kalendarz w zaszytą z jednej strony okładkę – zamykamy, otwieramy, żeby się upewnić, jaka będzie wielkość drugiej zakładki. Zaszywamy.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Jeśli mamy wzorzysty materiał, to nie ma co szaleć z dodatkami 😉 Jeśli mamy gładki, to możemy na okładkę nakleić jakieś filcowe dodatki, cyferki 2018, tasiemki, koronki, czy co chcemy.

Sposób drugi – szybszy z szyciem

To sposób, który sprawdza się jeśli okładka na kalendarz jest robiona przez dzieci. Wycinamy prostokąt z marginesami na zakładki. Nie obszywamy krawędzi. Zaginamy zakładki  i zaszywamy po lewej stronie.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Następnie wywijamy i wkładamy kalendarz.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Sposób trzeci – prosty i bez szycia

Najprostszy zdecydowanie. Wycinamy sobie prostokąt wielkości okładki z marginesem szerokości taśmy dwustronnej.

okładka na kalendarz lub zeszyt

Naklejamy taśmę na okładkę. Zdejmujemy papier z jednej strony i naklejamy materiał. Wygładzamy go na okładce i równo naklejamy z drugiej strony.

okładka na kalendarz lub zeszytSposób trzeci się spodobał dzieciakom, na tyle, że postanowili okładać wszystko tym sposobem w swoje za małe t-shirty z fajnymi grafikami 😉

Comment

3 Replies to “Okładka na kalendarz lub zeszyt”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.