skarpeta bez szycia

Świąteczna skarpeta bez szycia

Świąteczna skarpeta to u nas tradycja na Mikołajki. 6 grudnia prezenty są ukryte właśnie w takich, specjalnie uszytych i wywieszonych skarpetach. Córka koniecznie chciała podarować przyjaciółce taką świąteczną skarpetę. Choć oczywiście można ją uszyć na maszynie, można uszyć ręcznie, to tym razem – wzorem naszych skrzatów – spróbowałyśmy obejść etap szycia.

Świąteczna skarpeta bez szycia

W sam raz do przygotowania przez dzieci. Klejona jest klejem na gorąco – dzieci 7-8 letnie poradzą sobie, po wcześniejszym instruktażu, młodszym dzieciom trzeba będzie pomóc kleić lub skleić za nie. Takie skarpetki można przygotować też na zajęciach poza domem. Małe elementy dekoracyjne – guziki, pompony, aplikacje – można przyszyć. Zaś dwie połówki buta po kolei wszystkim dzieciakom skleić.

Świąteczna skarpeta bez szycia – krok po kroku

Potrzebne materiały:

  • tkanina na bucik,
  • inna tkanina lub np. futerko do dekoracji i wykończenia,
  • elementy dekoracyjne (pompony, guziki, wycięte aplikacje np. serce),
  • pistolet z klejem na gorąco,
  • papier, ołówek, nożyczki.

Wykonanie:

Rysujemy sobie wykrój buta. Musimy pamiętać, że wnętrze buta, będzie mniejszy od rysunku, gdyż ok. 0,5-1 cm z każdej strony zostanie poświęcony na sklejenie. Wykrój musi uwzględniać zapas 1cm z każdego brzegu i musi być nieco większy od prezentu, który chcemy tam włożyć.

Kiedy mamy już wykrój, to odrysowujemy go na lewej stronie materiału.

swiateczna skarpetaSkładamy materiał na pół, tak, żeby był pod odrysowanym butem, spinamy go szpilkami i wycinamy.

swiateczna skarpeta

Klejem na gorąco naklejamy (po prawej, ładnej stronie) na jedną część skarpety aplikacje i dekoracje. Uwaga, zawsze należy poczekać, aż pistolet się dobrze rozgrzeje, a klej będzie płynny. Z niektórych pistoletów klej może trochę kapać. Choć obsługa jest prosta, to należy być ostrożnym, klej jest gorący. Elementy z klejem kleimy od razu, szybko, gdyż klej bardzo szybka zastyga.

swiateczna skarpeta

Sklejamy ze sobą obie części świątecznej skarpety. Po kawałku, gdyż klej szybko zastyga, aplikujemy klej na lewą stronę jednej części skarpety, nakładamy odpowiednio drugą i sklejamy. I tak do końca, pamiętając o zostawieniu otworu na górze skarpety.

swiateczna skarpetaNastępnie oklejamy skarpetę dookoła wstążką lub futerkiem (tutaj pasek z minky), nadmiar paska możemy podkleić robiąc „ucho” do zawieszenia.

swiateczna skarpeta

Zajrzyjcie także do pozostałych świątecznych pomysłów. 

Zachęcam Was także do śledzenia mojego profilu na instagramie i na facebooku, gdzie wrzucam nasze nowe pomysły.

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie na blogu swój komentarz, wierzcie mi, to dodaje skrzydeł bardziej niż jakiekolwiek statystyki ?

No Comments

Leave a Comment