proste ozdoby choinkowe

Proste ozdoby choinkowe – 15 pomysłów

Uwielbiam proste ozdoby choinkowe, szczególnie takie, które dzieci mogą zrobić samodzielnie. Warunkiem koniecznym są łatwo dostępne i niedrogie materiały. Dlaczego tak lubię proste ozdoby choinkowe? Bo możemy ich zrobić dużo, a każdy zrobi choć jedną. Wprawne dzieciaki zrobią ich kilka, kilkanaście, mniejsze będą zadowolone, bo chociaż jedną zrobią w całości, od początku do końca. Proste ozdoby choinkowe to radość tworzenia, satysfakcja z efektu, mały koszt, w sumie więc daje to +10 do magii świąt.

Proste ozdoby choinkowe

Wykorzystane materiały:

 • Filc – użyłam różnych rodzajów filcu, ale można się pokusić o zastąpienie go papierem lub pianką.
 • Koraliki drewniane – drewniany koralik o średnicy ok. 1,5 cm (moje są z Flying Tiger), ale jeśli macie tylko kolorowe, to można je pomalować farbą akrylową lub zostawić po prostu kolorowe. Jeśli robicie ozdoby z maluchami to pamiętajcie, że dzieci są w stanie wszystko zjeść lub wepchnąć sobie do ucha czy nosa, więc nie zostawiajcie maluchów samych przy tworzeniu.
 • Druciki kreatywne.
 • Pomponiki.
 • Tasiemki, wstążki, sznureczki.
 • Masa solna.
 • Gotowe, wycięte kształty ze sklejki lub grubego kartonu – do kupienia na allegro albo jako zawieszki na prezenty.
 • Taśma dwustronna, można zastąpić ją klejem magik lub klejem na gorąco, zależy czym dzieci najlepiej operują.

Ozdoby choinkowe z filcu

1. Czapka Mikołaja

proste ozdoby choinkowe

Na środek półkola z czerwonego miękkiego filcu przyklejamy sznureczek. Półkole sklejamy taśmą dwustronną w stożek. Dół oklejamy paskiem białego filcu, możemy użyć samoprzylepnego lub taśmy dwustronnej. Na czubek przyczepiamy białego pompona. Nasz był za duży, ale małe dzieciaki zużyły na choinki 😉

proste ozdoby choinkowe

2. Renifer

proste ozdoby choinkowe

Wycinamy owal z brązowego filcu, użyliśmy takiego grubego. Nacinamy go lekko na górze i przewlekamy sznureczek. Dzieciaki na początku robiły dziurki dziurkaczem, ale jednak renifer z widoczną dziurą w głowie nie prezenetował się najlepiej. Naklejamy czerwony nos – może być pompon, a może być kawałek filcu. Doklejamy rogi na taśmę dwustronną. Flamastrem rysujemy oczy.

proste ozdoby choinkowe

3. Choinka

proste ozdoby choinkowe

Z grubego lub cienkiego, ale sztywnego filcu wycinamy paski różnej długości. Nawlekamy na tasiemkę na zmianę drewniane koraliki i paski, uzyskując choinkę. Dziurki w paskach można zrobić dziurkaczem lub nacinając lekko nożyczkami.

proste ozdoby choinkowe

4. Aniołek

proste ozdoby choinkowe

To nieco trudniejsza ozdoba. Wycinamy półkole, użyliśmy sztywnego filcu, na środku przyczepiamy sznureczek. Sklejamy półkole tworząc stożek. Możemy użyć taśmy dwustronnej. Na sznureczek nawlekamy koralik (rysujemy na nim buzię i oczy).

proste ozdoby choinkowe

Przez dziurę w koraliku przewlekamy włosy, ja akurat miałam taką włóczkę imitującą blond loki, ale możecie użyć zwykłej włóczki albo choćby kawałka waty i przykleić go na klej (np. klej magik). Doklejamy skrzydła oraz dłonie.

proste ozdoby choinkowe

5. Pierniczki

Tu idealnie sprawdza się gruby brązowy filc. Możemy odrysować kształty z foremek do ciastek (np. kształt pana ciastka, serduszka, czy choinki). Wycinamy, robimy dziurki dziurkaczem lub nożyczkami. Możemy je udekorować np. pisakami 3d albo kolorowym klejem na gorąco. Można też po prostu nakleić cekiny.

proste ozdoby choinkowe

Ozdoby choinkowe z drucików kreatywnych i koralików

6. Krasnoludki

Szczegółowa instrukcja wykonania była niedawno na blogu –  świąteczne krasnale.

swiateczny skrzat krasnal

7. Aniołek

Najpierw nawlekamy koralik na drucik, jeśli chcemy, żeby aniołek był zawieszką, to przez dziurkę w koraliku przewlekamy też sznureczek. Drucik wyginamy z jednej strony w aureolę, a z drugiej w rączki.

proste ozdoby na choinke

Potem kolorujemy sukienkę i skrzydła. Rysujemy buzię na koraliku i wycinamy włosy z papieru. Mocujemy włosy na taśmę dwustronną, sklejamy na tułowiu sukienkę doklejamy skrzydła.

Ozdoby ze sklejki

Bardzo lubię te gotowe, wycięte ze sklejki elementy. Można je malować farbami akrylowymi, czy po prostu plakatowymi. Można obsypać brokatem, przykleić cekiny, guziki, koraliki, kawałki materiałów, czy dekorować w stylu decoupage.

8. Aniołek ze sklejki

To był kształt dziewczynki. Dokleiliśmy jej skrzydła wycięte z kartonu i oklejone folią aluminiową i stała się aniołkiem. Sukienkę ma z cekinów i ścinków wstążek, wszystko klejone na klej magik. Aniołki robiliśmy już kilka lat temu i co roku wracają na naszą choinkę.

proste ozdoby choinkowe

9. Choinka

To najprostszy motyw – gotową choinkę ze sklejki malujemy farbami – tu plakatówki (!) i na mokrą farbę naklejamy ozdóbki typu cekiny. Uwaga – dwulatki i trzylatki potrafią zrobić naprawdę masową produkcję. Kilka lat później potrafią zamalować swoje dzieła i zrobić z nich coś innego…

proste ozdoby choinkowe

10. Zawieszki decoupage

To także dość prosty motyw, wymaga jednak wsparcia przy naklejaniu. Szczegółowa instrukcja była niedawno na blogu.

decoupage dla dzieci

Ozdoby z masy solnej

11. „Pierniczki” z masy solnej

Masę solną możemy rozwałkować i wycinać z niej kształty foremkami do pierniczków, a następnie pomalować farbami. Szczegółowo o masie solnej pisałam przy okazji Wielkanocy.

proste ozdoby choinkowe

Ozdoby styropianowe

Na czas dekorowania bombki styropianowe możemy nadziać na patyczek do szaszłyków i wtedy łatwiej nam nią operować. Do skończonej bombki możemy wbić gotową zawieszkę do bombki, lub do dziurki po patyczku wetknąć sznurek i przyczepić go klejem magikiem. Mocowałam też klejem na gorąco, nie był na tyle gorący, aby zrobić coś styropianowi.

12. Bombki styropianowe decoupage

Szczegółowo te bombki opisuję we wcześniejszym poście. Możecie też skorzystać ze szczegółowej instrukcji na proste decoupage dla dzieci.

13. Bombki styropianowe wersja dla najmłodszych

Gotowe plastikowe kule otaczamy w farbie plakatowej, najlepsza taka w tubkach, którą można wycisnąć i posypujemy brokatem. Nr 13 – Bałagan gwarantowany 😀

Inne, inne, pozostałe  😉

14. Pompony

To bardzo proste ozdoby choinkowe. W sam raz na kocią choinkę albo dla dzieci raczkujących, które lubią się do choinki przytulać. Szczegółowo opisywałam je wcześniej.

proste ozdoby choinkowe

15. Patyczkowe choinki

Patyczki po lodach (do kupienia na przykład w sklepie papierniczym) sklejamy w trójkąt – klejem na gorąco lub klejem magikiem albo taśmą dwustronną, malujemy i przyklejamy do nich ozdoby.

Zajrzyjcie także do innych naszych świątecznych pomysłów. 

Zachęcam Was także do śledzenia profilu mamawymysla.pl na instagramie i na facebooku, gdzie wrzucamy nasze nowe pomysły.

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie na blogu swój komentarz, wierzcie mi, to dodaje skrzydeł bardziej niż jakiekolwiek statystyki 🙂

4 komentarze

 • Ania Grudzień 8, 2017 at 2:27 pm

  Bardzo dziekuje za pomysły! Przyszły nam z pomocą w 4 dniu przeziębienia (i siedzenia w domu). Mój prawie trzylatek (bez 3 miesięcy) i ja bawiliśmy sie doskonale przy robieniu masy solnej, wycinaniu foremkami do pierników kształtów (zrobilismy podwójna ilość „ciasta”) i juz cieszymy sie na malowanie!!! Produkcja ewidentnie nada sie na choinkę i do świątecznego obdarowywania Rodziny, Pani Wychowawczyni etc.

  Reply
  • amina Grudzień 8, 2017 at 11:12 pm

   Strasznie się cieszę 🙂 Moja 2,5 latka też jest fanką masy solnej, chociaż ma ogromne opory przed suszeniem jej. Woli od razu malować. Dopiero potem możemy wsadzić do piekarnika. Testujemy więc i taką opcję. Kolory wychodzą nieco pastelowe :))))

   Reply
 • Dalwi Szyje Grudzień 9, 2017 at 10:41 am

  Wspaniałe pomysły! Baza inspiracji!

  Reply
  • amina Grudzień 9, 2017 at 10:08 pm

   Dziękuję 🙂

   Reply

Leave a Comment