Żubr Pompik 

Square

28 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. Czyli mówiąc językiem naszych pociech – taaak, będzie bajka 😉 Opowiem Wam o bajce, którą chcę polecić, ale jednocześnie o bajce… której jeszcze nie widziałam. To serial pt. „Żubr Pompik”.

Wyprawa do puszczy

Jak to się stało, że chcę polecić coś w ciemno? Nasza przygoda z żubrem Pompikiem była wynikiem pewnego wakacyjnego weekendu, który postanowiliśmy spędzić w Białowieży. Było to rok temu, kiedy jeszcze ciężki sprzęt nie wjechał niszczyć puszczy.

Dla naszych miejskich dzieci zobaczenie i wejście w taki przeogromny las to było przeżycie. Oczywiście, w takiej puszczy, każdy widziany z daleka korzeń, głaz czy pochylone drzewo to był od razu „ żubr” 🙂 Niesamowite było obserwowanie dzieci w puszczy – oprócz tego, że wszędzie widziały żubry – to były …cicho! No dobra, przynajmniej były to takie dość długie momenty ciszy.

Zdajecie sobie sprawę, jaką rangę nadaje jakiejś sytuacji fakt, że rozgadany zazwyczaj kilkulatek z własnej woli jest cicho?! Zobaczenie na żywo łosia, wilka, dzika czy żubra wywołało większe emocje niż wycieczka do zoo. Choć zwierzęta zamknięte były w rezerwacie, to jednak było to w lesie, ich wybiegi wtapiały się w otoczenie. Być może to wszystko sprawiło, że takie spotkanie było bardzo realistyczne.

Żubr Pompik

Wróciwszy do Warszawy zaczęliśmy szukać książek o puszczy. Dotąd na półkach mieliśmy książki Adama Wajraka. Chcieliśmy więcej i więcej książek 😉 I tak trafiliśmy na książki Tomasza Samojlika. Niesamowite, te o Żubrze Pompiku, to jak na nasze zamówienie!  Puszcza, żubry, do tego język i fabuła akurat dla dzieci kilkuletnich, no i sam Pompik to bardzo sympatyczny bohater. Polecam bardzo dobrą recenzję książki „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”.

Teraz ma się ukazać nowa seria książeczek, w których Pompik zwiedza kolejne polskie parki narodowe. Zaś Tomasza Samojlika spotkaliśmy na autorskich warsztatach rysunkowych w księgarni Badet, przeżycie porównywalne do spotkania żubra w Białowierzy.

Starsze dzieciaki mogą sięgnąć po komiksy Tomasza Samojlika, np. te o Ryjówce.

Pierwszy odcinek serialu o Żubrze Pompiku w środę 1.11 o 17.10 w TVP ABC. Mam nadzieję, że się nie zawiedziemy 🙂 Kto rusza z nami w podróż w nieznane? 🙂

Białowieża

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.