swiece DIY

Świece DIY – sami robimy znicz

Zwykle robiłam tak samo, kupowałam siatkę zniczy od harcerzy i ruszałam wieczorem na Cmentarz Bródnowski. Odwiedzałam groby rodziny, zapalałam też świeczki na nieznanych mi, zapomnianych, ciemnych grobach, pod brzozowym krzyżem. W tym roku, mam o jedną świeczkę więcej do zapalenia. I czułam ogromną potrzebę, żeby to była wyjątkowa świeczka. Powstały więc domowe świece DIY. W tym ta jedna, wyjątkowa, robiona wspólnie, przy wtórze wspomnień, historyjek, chwil ciszy i wilgotnych oczu.

Świece DIY – krok po kroku

Wcześniej robiliśmy świeczki żelowe, bardzo efektowne, świetnie się nadają na prezent. Teraz chcieliśmy zrobić coś, co będzie bardziej przypominało tradycyjną świecę, ale jednak w jakimś oryginalnym pojemniku. Nie chcieliśmy używać szkła ani plastiku, które zasilą potem cmentarną górę śmieci.

Tak powstała świeca w granacie, ale będziemy próbować z innymi naturalnymi produktami.

swiece DIY

Odcinamy górę owocu i wydrążamy delikatnie łyżką środek.

swiece diy

Granat wsadzamy do piekarnika, żeby się obsuszył. Sprawdzałam, co jakiś czas, czy już gotowy i czy się nie przypala. Suszył się pewnie 30 min.

swiece diy

W tym czasie rozkruszyły starą świecę i wyjęłam z niej knot. Podgrzałam ja na małym ogniu, aż się stopiła. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliła. Mamy do świec stary garnek, jeśli nie chcesz swojego zniszczyć, możesz roztopić ja w kąpieli wodnej.

swiece diy

Knot przyczepiłam spinaczem do patyka, żeby się nie utopił.

swiece diy

Wlałam do granata stopiona świece i zostawiłam do zastygnięcia.

swiece diy

Trwało to dłużej niż pójście do sklepu, ale było pretekstem do rozmowy i wspomnień. Nie ma metalowej osłony, wiec deszcz ją szybko zgasi, ale czy naprawdę chodzi o czas świecenia?

swiece diy

Pamiętamy.

 

No Comments

Leave a Comment