Kółko i krzyżyk gra planszowa DIY

Square

W ramach naszych dekoracji na Halloween zrobiliśmy straszne kamienie. To właśnie one zostały wykorzystane do stworzenia czegoś, czym bawiliśmy się cały piątkowy wieczór. Bawiliśmy się tak dobrze, że Młodszy koniecznie chciał dać koledze taką grę w prezencie urodzinowym. To cudowne cudo to… po prostu kółko i krzyżyk gra stara jak świat. Rozkochać w niej dzieci, to jak sprzedać Eskimosom lód. Wierzcie mi, miał być straszny wieczór po powrocie z imprezy przebierańcow, miałam naszykowane takie fajne straszne planszówki: Duuuszki i Potwory do szafy… a cały wieczór graliśmy w najprostszą grę świata 😉 Tylko zamiast na kartce, to kamieniami.

Kółko i krzyżyk gra planszowa

Potrzebne materiały:

  • 10 podobnych wielkością kamieni (chyba, że dzieci się uprą na jakieś konkretne i nie odpuszczą ;),
  • biała i pomarańczowa farba akrylowa,
  • pędzel,
  • cienkopis permanentny,
  • kartka z bloku technicznego na planszę.

Dlaczego 10 a nie 9? Bo raz będą zaczynały duszki a raz dynia, a ten kto zaczyna, zajmie pięć pól, więc dla każdego trzeba mieć 5 kamieni. Oczywiście jeśli ktoś szybciej skończy, to może wykorzystać tylko 3.

Pięć kamieni malujemy na biało, pięć na pomarańczowo. Sprawdźcie, jak będą wyglądały, może się okazać, że potrzebne będą dwie warstwy, żeby farba ładnie pokryła. Te, które widzicie na zdjęciu dzieciaki pomalowały jedną warstwą i już nie chciały drugi raz, tylko od razu buźki robiliśmy. No i po wyschnięciu malujemy im buźki – duszki i straszne dynie, można dorzucić gdzieś pająki.

Na planszy rysujemy 9 pól takiej wielkości, aby nasze kamienie się zmieściły.

kółko i krzyżyk gra

Kółko i krzyżyk – zasady gry

Zasady są takie, jak w tradycyjnym kółku i krzyżyku. Tylko zamiast rysować, układamy nasze kamienie na polach planszy. Na zmianę wykładamy kamienie na polach (na jednym polu może być tylko jeden kamień). Zaczyna młodszy gracz lub ten, kto ostatnio przegrał. Wygrywa ten, kto jako pierwszy ułoży kamienie w swoim kolorze w linii prostej na trzech polach (poziomo, pionowo lub na skos).

Kółko i krzyżyk gra planszowa – pomysł na prezent

Zapakowaliśmy kamienie w torebki, zapakowaliśmy do plastikowego pudełeczka, wycięliśmy planszę. To wersja gry na Halloween, taka straaaaaaszna.

Jednak taka gra może być świetnym, efektownym prezentem na każdą okazję. W zależności od okazji możemy zmieniać motywy na naszych kamieniach – pionkach.

kółko i krzyżyk gra planszowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.