Lalka szmacianka – pirat

W trybie natychmiastowym uszyłam pirata – prezent urodzinowy. W miarę możliwości starałam się ten proces dokumentować, żeby stworzyć instrukcję. Ponieważ bardzo mi się spieszyło, to mam mniej zdjęć niż bym chciała. Polecam więc wyszukanie na angielskich blogach takich instrukcji, a także przejrzenie filmików na youtube.

Szyjąc swoje szmacianki wzoruję się na lalkach waldorfskich, ponieważ technika ich wykonania jest prosta, a z drugiej strony lalki są naturalne, dość wytrzymałe i ładne. Uszycie takiej lalki wcale nie jest trudne. Polecam więc zabranie się do pracy i akurat zdążymy na 1 czerwca.Potrzebne materiały:
– dzianina w odcieniu cielistym (najlepiej trykot) lub …stary sweter np. z angorki
– wypełnienie – oryginalnie do lalek waldorfskich to owcze runo – ale można też użyć syntetycznego wypełniacza do zabawek
– igły, nici – cielista do szycia, czarna i czerwona na
– włóczka na włosy
– materiały na ubrania

1. Głowa
Technika tworzenia głowy jest dość skomplikowana, więc opiszę ją w osobnym poście. Głowa łączy się z tułowiem.

2. Tułów
Korpus i nogi tworzą jedną część, korpus zszywamy do wysokości 2/3 zostawiając miejsce na ręce. Ręce doszywamy do kawałka tułowia, który powstał nam pod głową i taką konstrukcję wsadzamy do wypełnionego korpusu z nogami i zszywamy.

Całość dobrze zszywamy. Łatwiej jest, jeśli wszystkie elementy najpierw połączymy szpilkami.

3. Włosy
Odcinamy równe kawałki włóczki i łączymy je luźno kawałkiem włóczki. Następnie przyczepiamy szpilkami i dość gęsto przyszywamy na czubku głowy oraz po bokach.
4. Twarz
Zaznaczamy szpilkami miejsce oczu i buzi, a następnie wyszywamy je.

5. Ubranka
Czas na uszycie ubrań. Pirat miał buty ze skórzanych rękawiczek, obcisłe spodnie zrobione z rękawa bluzki, białą koszulę zrobioną z koszulki polo oraz chustkę z materiału.

W kolejnych odcinkach będę prezentować bardziej szczegółowo powyższe etapy – postaram się też załączyć wzór wykroju i szczegółowe wymiary każdej części.

1 Comment

  • jagienka Maj 25, 2012 at 6:41 pm

    super, nawet chciałam do Pani napisać z pytaniem, czy ma pani jakieś wzorce szycia i czy się Pani podzieli. Sama od dawna szukałam instrukcji do szycia lalek waldorfskich, bo też uważam że są ładne 🙂 więc z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. pozdrawiam
    Jagienka

    Reply

Leave a Comment